Kendi Kendine Elektrik Üreten Yol

597

Kendi Kendine Elektrik Üreten Yol !

İlk başlarda kulağa garip gelse de , bu ilginç bu proje hayata geçirilmiş durumda. Evlerin çatılarına veya da güneş istasyonlarına alışkınız. Bu seferki biraz ilginç olsa da , doğaya geri dönüşüm ve çevreyi koruma adına alınmış önlemlerden birisi. Oldukça ilgi çeken proje. Fransa tarafından hayata geçirilmiştir. Fransız Çevre Bakanlığı üzeri güneş panelli ile kaplanmış eşi benzeri şuanda olmayan bir projeye imza atmış durumdalar.

 

Normandiya’nın Tourouvre-au-perche kasabasının yaklaşık 1 kilometresi güneş panelleriyle kaplandı. 1 kilometrelik yolun kaplanması bize kısa bir uzunluk ölçüsü olarak gelse de İnsanların geçtiği, araçların kullanıldığı yol olarak düşünülürse oldukça uzun bir mesafe denilebilir , hele de ilk deneme olarak. Bu fikrin ortaya çıkması yeni değil aslında buna benzer bir yol ise bisikletler için Hollanda’da güneş enerjili SolaRoad adlı bir yol yapılarak gösterilmişti , tüm dünyaya.

 

Birkaç aksilik dışında yaklaşık olarak 3 bin kWh enerji üretmeyi başaran bisiklet yolu , oldukça ilgi toplamayı da başarmış idi. Güneş enerjisini kullanarak elektriğe dönüştürebilen yol yapmak oldukça akıllı bir fikir. Ama bisiklet yolunun maliyeti 520 bin kWh’de denk gelse de . Kurulum maliyeti oldukça yüksek olan bir yoldu. Yolun üstü güneşin enerjisini elektriğe dönüştüren fotovolaik (pv) panellerle döşenmiştir.

 

Kısa Bilgi: Fotovaltaik Nedir? Işığı doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren bir teknoloji.

3 bin nüfuslu bu küçük kasabanın sokak lambalarını yakabilecek kadar enerji üretilmesi planlanıyor. Wattway, ortalama bir araç trafiğinde , yolun durumunu test etmek amacıyla 2 yıllık bir test aşamasından geçeceğini ve bu sürecin başladığını belirti. Şuana kadar ise 2 bin sürücü tarafından kullanıldığını da belirtmek gerekir. Buyılın başlarında ise ekoloji bakanı Ségolène Royal Önümüzdeki beş yıl içinde 1000 kilometrik bir yolun güneş panelleri ile kaplanmasını istediğini de ileten bakan ,yakın zamanda her yerde bu yolu görmenizin mümkün olduğunun sinyallerini verdi.

 

Colas, panellerin tüm trafiğe dayanacak kadar sert bir hale getiren silikon plakalar içeren reçine ile kaplandığının altını çizdi. Bazı enerji şirketlerine göre ise bu kadar maliyetli bir yatırıma gerek olamadığını bu maliyeti geri kazamayacağını belirtirken . Bazı firmalar ise bu haberlerin yanlış fikirlerden oluştuğunu savunarak. Uzun bir dönemde bu yolun maliyetini ve bakım masraflarından fazlasını çıkaracağı da savunulmakta. Çevreci teknolojinin yakın zamanda Fransa’nın tüm sokaklarında görüleceği gibi bir bilgi de verildi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here