Kendi İşini Kendi Yaratı

376

Kendi İşini Kendi Yarattı !

İş arama, sayısız görüşmeler sonucunda girilemeyen işler… Elbette firmalar kendi çıkarları adına en uygun adayı belirlemek amacıyla zorlu süreçler hazırlamaktalar, en sonunda karar verdikleri kişi işe alınmakta. Fakat tüm bu safhalar sonunda, iş arayan ve bulamayan insanlar ise içinden çıkılması güç zorluklar silsilesinin içine girmekteler.

Bu noktada şanslarını arttırmak için olabildiğince çok işe başvuru yapıp hızlı bir sonuca ulaşmak elbette mümkün. Fakat hayal edemeyeceğiniz kadar hızlı başvuru yapabildiğiniz düşünün hem de aynı anda tam 1000 adet işe başvurmak imkansız gibi dimi.

2012 yılından bu yana kar etmek amacıyla çalışan Robert Coombs, büyük teknoloji şirketlerinde iş aramaya başladı. Bu firmalarda yapılan başvurularında geliştirmiş oldukları yazılımın (ATS) sayesinde adayları, akademik alan, iş tecrübesi ve bunun gibi daha birçok kritere dayanarak otomatik şekilde elediğini fark etti.

Coombs veri işleme, web içeriği oluşturma gibi işlerde ve otomatik sistemler gibi konular üzerine daha öncede çalışmış birisi. Bu sefer ise başvuru sürecini otomatikleştirmek amacıyla bir robot yazılım hazırlamaya karar verdi.

Robotun ilk sürümü, kişiselleştirilmiş kapak mektubu ve öz geçmişini içeren farklı işverenlerin istediklerini hedef alarak onlara has e-postalar gönderebilmekte. Başvurularda yazılan niyet mektupları ön plana çıkmanızda büyük bir önem taşır. Bu robot yazılımda bunları gönderilecek yetkiliye göre özelleştirmekte.

“Dışarı çıkıp bir kahve aldım ve döndüğümde 1300 başvuruyu tamamlamıştı”. Böyle bir sonuç alacağını düşünmeyen Coombus ve robotun iyileştirmelere ihtiyacı olduğunu fark etti. Daha tatmin edici pozisyonları belirleyip başvurması için yazılımı daha da iyi bir hale getirdi.

Robot, e-postalarda bulunan konu satırlarını farklı kombinasyonlarla özelleştirebilmekte, faklı kapak mektupları ile CV’leri zenginleştirebilmekte ve gelen otomatik cevapları da kontrol edebilme özelliğini taşımakta.

İş ararken kendi işini yazdı:

Coombs başvuruların sonucunda tam 43 şirketten geri dönüş aldı. Bu şirketler küçük çaplı ve geneli ATS öz geçmiş filtreleme sistemi bulunmayan firmalardı. Fakat yaklaşık 20 şirketle görüşme yaptı.

Şimdilik yeni bir iş bulmaktan vazgeçen Coombs, şu an kendi işine yoğunlaşmayı düşünüyor. Bu şekilde daha da üst düzey pozisyonlar için başka firmaların kendine ulaşacağını düşünmekte…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here