Karın Ağrısına Ne İyi Gelir ?

446

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Vücudumuzda kasık ve göğüs bölgesi arasında hissetmiş olduğumuz bir ağrıdır. Genellikle mide ve göbek bölgesi arasında meydana gelmektedir. Her karın ağrımasının nedeni hazımsızlık değildir. Aksine ciddi bir rahatsızlığa yol açıp açmaması ağrının tamamen şiddetine göredir. Karın ağrısının neden kaynaklandığının tespitinin yapılması için öncelikle ağrının nerede olduğu belirlenir. Genellikle karın ağrıları 4 bölüm olarak ele alınmaktadır. Sağ üst, sol üst, sağ alt ve sol alt olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgeler göz önüne alınarak ağrıyan yerinin bulunmasına çalışılır.

Karın Ağrısının Sebepleri Nelerdir ?

Farklı nedenlerden dolayı gerçekleşmektedir. En yaygın sebepleri şöyledir ;

– Diyabet
– Ülser
– Apandisit
– Crohn hastalığı
– Bağırsak tıkanması
– Mide yanması
– Hepatit
– Böbrek üstü bezleri hastalıkları
– Safra kesesi enfeksiyonu
– Akciğer iltihabı
– Karın şah damar hastalıkları
– Mide delinmesi
– Pankreas iltihabı
– Kas gerilmesi
– Dış gebelik ve Adet dönemleri en yaygın sebepleridir.
– Gastroenterit
– Aşırı meyve şekeri alımı
– Over kisti
– süt alerjisi

Karın Ağrısı Tedavi Yolları

İlk olarak bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmaktan kesinlikle sakınınız. Özellikle de yemek sonrasında meydana gelen hafif olarak karın ağrıması sonucunda bir bardak suyun içerisine az miktarda buz atarak içiniz. Elma suyu içilmesi de önerilmektedir. Eğer ki karın ağrısının neden olunduğu bilinmiyor ise ve daha önceki zamanlarda hiç bir doktorun tanı koymadığı ilaçlardan kesinlikle uzak durunuz. İlk yapmanız gereken en yakın hastaneye gitmenizdir.

Peki Hangi Durumlarda Doktora Gitmeliyiz ?

– Karın ağrısı omuzlara ve boyuna kadar yayılırsa

– Dışkıda kan gelmesi

– Ağrılar ile birlikte nefesin kesilmesi , kanama, yüksek ateş, baygınlık ve kusma gibi durumlarda hiç zaman kaybeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

Doktorunuza danışmadan hiç bir ilacı almamanız gerekmektedir. Sadece doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmanız daha çabuk iyileşmenize yol açacaktır.
Doktorlar tedaviyi tamamen belirlenen sorunlara göre düzenlenmektedir. Apandisit gibi cerrahi durumlarda acil ameliyat yapılmaktadır. Eğer idrar yollarında taş birikimi bulunmakta ise ilk olarakta ilaç tedavisi yapılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here