Karanlıkta Uyumanın Faydaları

503

Her insanın farklı uyku alışkanlığı bulmaktadır. Kimileri karanlıkta uyumayı severken, kimileri loş ışığı tercih eder. Gece lambası olmadan uyuyamayanların sayısı da oldukça fazla. Ancak son yıllarda uzmanlar bu konu hakkında insanları uyarıyor. Karanlıkta uyumak sağlık açısından son derece önemli ve doğal bir tedavi süreci  olduğunun altı çiziliyor. İnsanoğlunun tabiatına en uygun uyku şekli karanlıkta uyumalıdır. Nasıl ki ağaçlar sonbaharda yaprak döküyor, hayvanlar kış uykusuna yatıyorsa, insanoğlu da biyolojik saatini doldurup dinlenmeye geçtiği uyku saatlerinde karanlık ortamda melatonin hormonu salgılayarak kendisinin koruma altına alıyor. Melatonin kişiyi çeşitli hastalıklardan koruyan, kansere karşı kalkan görevi gören bir hormondur. Bu nedenle bilim adamları bu konuda yaptıkları araştırmalar sonucunda bu hormonun karanlıkta salgılandığını, bu konuda insanların dikkatli olması gerektiğini savunuyorlar.

Hormonların ritmi değişiyor

Melatonin hormonu beyindeki epifiz bezinden salgılanır ve bu hormon geceleri karanlık ortamda açığa çıkar. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saati ve ritmini ayarlamak olup, melatonin üretimi gecenin uzunluğu ile doğrudan orantılıdır. Gece ne kadar uzarsa üretimde o kadar etkili ve kaliteli olur. Karanlık ortamın başlangıcında ve sonundaki ışık,  melodinin üretimine engel olmaktadır. Işık kısa süreli olsa bile melatonin salgısını başlamaktadır. Özellikle kış mevsiminde melatonin üretimi artar. Yaz günlerinde ise bu üretim azalır. Her ne kadar uykusuz kalmak melatonin üretimini etkilemese de, yine de zamanında uyumaya dikkat edilmeli, bu mucizevi hormondan faydalanılmaktadır. Depresyon hastalarına bakıldığında melatonin seviyesinin düşük olduğu görülmektedir ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar da melatonin salgılanmasını artırmak esas alınır.

Melatonin hormonu bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler ve stresi azaltır. Yaşam süresini arttırdığı ve yaşlanma bulgularını azalttığını dair ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Başta kanser olmak üzere hastalıklar üzerinde baskılayıcı etki yapan bu hormon, gece karanlıkta en kaliteli şekilde sorgulanmaktadır

Melatonin salgılamak için

  • Gece lambalarına hayatımızdan çıkarmalı,
  • Televizyon karşısında uyumamalı,
  • Düzenli ve yeterli bir uyku oluşturulmalı,
  • Aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterilmeli,
  • Gece çalışmaları gündüzde kaldırılmalıdır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here