Karadeniz’in Nefis Muhlaması

370

Daha önce Karadeniz’e gitmemiş ve orada mıhlama yememiş olmanız, böylesi güzel bir lezzet ile tanışmayacağınız anlamına gelmez. Bunun için sizlere vereceğimiz mıhlama tarifi ile adeta Karadeniz’de bu lezzeti tadıyor olmanın zevkine varacaksınız. Karadeniz lezzetleri kendine has güzelliğe sahiptir. Özellikle mıhlama birçok kişi tarafından ilk kez tadılmasına rağmen, büyük övgü almış beğenilen bir lezzettir. Güzel yörenin maharetli insanlarından yemenizi tavsiye edeceğimiz mıhlama için, böyle bir fırsatınız yoksa sayfamızdaki tarifle yetinmenizi  tavsiye ediyoruz.. Karadeniz yöresine ait bu muhteşem lezzet için özel peynir ve tereyağı kullanılmaktadır ancak, bizler kimi zaman böyle bir imkana sahip olamadığımızdan dolayı en önemli püf noktası olan bekletmeden sıcak sıcak yiyerek bu lezzet ile hemhal olabiliriz .

Bu muhteşem lezzet Trabzon peyniri ve mısır unu ile ortaya çıkmaktadır. Trabzon tarafında kuymak ismi verilen ve sırf bu lezzeti tatmak için Karadeniz’e gitmenize sebep olan mıhlamanın tarifini sayfamızda bulacaksınız. Oldukça iddialı olan bu lezzet doğru ürünleri bulduktan sonra sonra ve tarifi doğru bir şekilde uyguladıktan sonra, evde de kolaylıkla hazırlanıp kahvaltı sofralarını şölene çevirebilir. Daha sonra ekmekler çaylar ve yanında mıhlamanın eşliğinde harika sohbetler vazgeçilmeziniz arasında yer alacak.

Muhlama/ Mıhlama

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı dolusu tereyağı
  • 1 su bardağı mısır unu
  • 5 su bardağı su
  • 1 su bardağı telli peynir yoksa kaşar peyniri
  • Tuz

Yapılışı

  1. Öncelikle yağı tavaya alıp eritiyoruz
  2. Daha sonra mısır ununu ilave edip altın sarısı rengini alana kadar iyice kavuruyoruz
  3. Kavrulan onun üzerine suyu ekleyip hızlı hızlı karıştırıyoruz
  4. Suyunu çekmeye yaklaştığı sırada tel tel edilen peyniri ya da bu peyniri bulamamışsanız dilimlenmiş kaşar peynirini ilave ederek karıştırıyoruz
  5. 12 dakika sürekli karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz

Püf noktası: Sıcak sıcak tüketilmeli soğuduğunda aynı lezzeti kalmıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here