KAN GRUPLARINA GÖRE BESLENME TAVSİYELERİ

622

Beslenme ve Diyet hakkında araştırma yapan uzmanlarına göre nasıl herkesin parmak izi nasıl farklıysa, yapacağı diyetlerde farklı olmalı. Son zamanlarda sıkça gündeme gelen kan grubu diyetinin gerçek mi efsane mi olduğuna dair yaptığımız araştırmada birçok Beslenme ve Diyet hakkında araştırma yapan Uzman ile görüştük ve araştırmalara göre enteresan bilgiler aldık.

Uzmanlar son günlerde her yeni bir güne yeni bir diyet haberiyle başladıklarını belirtiyorlar. Bunların başında, ”İsveç diyeti, Hollywood diyeti, South Beach diyeti, Dukan diyeti, Atkins diyeti” gibi birçok diyetin geldiği aktarılıyor. Tüm bu diyetlerin ortak noktasının tek tip beslenmeye yönelik olmalarından, yani sadece protein yada sadece karbonhidrat içerikli besinlerle beslenilmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Kan grubu diyeti hakkında ise “Herkesin parmak izi nasıl farklıysa yapacağı diyette farklı olmalıdır bu doğrultuda da kan grubuna göre diyet yapılmalıdır” diyen uzmanların kan gruplarına göre diyet önerlileri şöyle ;

 

0 kan grubu et ve balık yemeli

 

Diyet kavramını ortaya çıkaran kişinin Dr.  Peter D’Adamo olduğunu aktaran uzmanlar, kan grubu diyetinin de yine aynı kişi tarafından tespit edildiğini söylediler. Uzmanlara göre Dr.  Peter D’Adamo ilk insanların 0 kan grubu olduğunu tespit etti. Bu sebeple de 0 kan grubu olan kişiler et ve balık ağırlık beslenmelidir. Süt ürünleri, tahıllar, mandalina ve limon gibi asitli meyveler bu gruptaki kişilerin kilo almasını hızlandırırken, deniz ürünleri, iyotlu tuz, mango ve muz gibi meyveler ise kilo vermede hızlandırıcı oluyorlar.

 

A kan grubu çiftçi

 

Uzmanlar A kan grubunu çiftçi kan grubu olarak adlandırıyor. Uzmanların yaptıkları araştırmaya göre bu kan grubu avcılıktan tarıma geçildikten sonra ortaya çıkmıştır. Bu gruba et ve süt ürünlerinin kilo aldırdığını söyleyen uzmanlar, soyalı yiyeceklerin ve bitkisel ürünlerin bu kan grubuna sahip olan kişiler için kilo verdirici etkisi odlunu söylüyorlar.

 

 

B kan gurubu göçebe

 

Yaptıkları araştırmalarda Himalaya bölgesine göç eden göçebe gruplarda B kan grubuna sıkça rastlandığını aktaran beslenme ve diyet uzmanları, bu gruba sahip kişilere kırmızı etin yarar sağladığını, beyaz etten ise uzak durmaları gerektiğini belirtiyorlar. Uzmanlara göre süt ve süt ürünlerini rahatlıkla tüketebilen tek kan grubu B kan grubudur. Ayrıca uzmanlar bu grubun pirinç ve yulaf’ı rahatlıkla tüketebileceğini, çavdar ve buğdaydan da uzak durması gerektiğini söylüyorlar.

Kaydet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here