Kan Grubu Artık 30 Saniyede Belirlenebilecek

415

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte son zamanlarda yapılan buluşlara bir yenisi daha eklendi. Amerikalı araştırmacılar tarafından insanların kan grubunu 30 saniye içerisinde belirleyen özel kağıt üretildi. Bilim adamları insan sağlığı için hayatı önem taşıyan kan grubu belirlenmesi aşamasında harcanan zaman kaybının önüne geçmek için, yeni yöntemler geliştirmek adına kolları sıvadı. Ortaya çıkarılan bu yeni buluş ile hastanın hayatı için değerli olan zaman kaybının önüne geçilmiş olacak.

Acil durumlarda doktorların hayati tehlike için bir an önce öğrenmek istedikleri kan grubu testi, kimi zaman kabusa dönüşebiliyor. Ancak son günlerde yapılan yeni buluş sayesinde binlerce hayat kurtarabilecek. 30 saniye içerisinde kan grubunu belirleyecek olan test yöntemi birçok acil vakaya umut ışığı olacak.

 

Bildiğiniz gibi kan grubunu tespit edebilmek için laboratuvara gidip 10-15 dakika arasında bir zaman dilimi bekleyerek sonucu öğrenebiliyorsunuz. Ancak artık bu sistem değişiyor. Kağıt bir şerit yardımı ile 30 saniyede kan grubu tespit edilebilecek. Yeni buluş ile kan grubu için vakit kaybetmeye gerek kalmayacak.

Amerikalı bilim adamları tarafından bulunan bu yeni test yöntemi ile kullanılan kağıt, tamamen kan hücrelerinin üzerinde değişik kan gruplarında farklılık gösteren antijenlere odaklanıyor. Antijenler genellikle protein ve  polisakkarit yapısında canlı organizma kısımları ya da büyük moleküllü proteinler olarak tanımlanıyorlar. Bu kağıt şerit yöntemi A, B, AB ve 0 grubu kan antijenleri kan gruplarının tespit edilmesinde işe yarıyor. Şu anda test aşamasında olan kan grubu belirleme de kullanılacak olan bu kağıt şeritler 0 kan grubu tespitinde kimi zaman sıkıntı çıkarıyor. Ancak testin deneme aşamalarında 3550 kan grubu üzerinde yapılan deneylerde  yüz de 99,9 başarılı olmuş, ancak bu noktada hataya mahal verilmemesi açısından çalışmalar devam ediyor. Kan gurubunu saptayan kağıt şeritler net sonucu 30 saniyede verebiliyorlar.

Ölüm kalım anlarında büyük önem taşıyan kan grubu için sağlık kuruluşları kan grubu bilinmeyen hastalara antijen içermediği için güvenli olan 0 grubu kan veriyor.  Bu nedenle 0 grubu kan su toplaması zorunlu hale getirildi Ancak bu yeni buluş sayesinde artık saniyeler içerisinde kan grubu belirlenecek ve hastanın ihtiyaç duyduğu gruba göre gerekli işlemler sürdürülecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here