Kadınların Korkulu Rüyası Çikolata Kisti

476

31 yaşlardaki kadınları etkisi altına alan, halk arasında çikolata kisti olarak bildiğimiz endometriozisin rahatsızlığı görülme oranı her geçen gün artarak devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre her 10 kadından biri bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalıyor. Ülkemizde 1.5-2 milyon  kişi çikolata kisti ile mücadele veriyor. Kadınların yüzde 5 ila 10’unda, çocuk sahibi olmakta güçlük çekenlerin ise yüzde 30’unda çikolata kistlerine rastlanıyor..

Kadınlarda rahim içi dokusu olarak bilinen endometrium normal yerinin dışında farklı organlara yerleşerek başlayan bu hastalık,  iyi huylu olmasına rağmen oldukça ağrılı olması yönüyle biliniyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen, östrojen hormonuna bağlı bir sorun halinde üreme çağındaki kadınlarda görülen çikolata kisti, kadınların günlük yaşamını olumsuz etkiliyor. Uzmanlar bu rahatsızlık ile karşı karşıya gelen bayanların genellikle sık adet gören, adet kanaması uzun süren, aşırı yağlı beslenen, egzersiz yapmayan, alkol ve kafein tüketimi fazla olan kadınlardan oluştuğunu söylüyor.

Kadınların yaşam kalitesini düşüren endometriozisin, şiddetli karın ve kasık ağrıları ile ortaya çıkıyor. Adet dönemlerinde şiddetli sancı çeken bu bayanlarda depresyon, yorgunluk, uykusuzluk, hatta özel hayatlarında problemlerde boy gösteriyor. Genetik yatkınlık en önemli etken olsa da, bağışıklık sistemini ve çevresel faktörler ve kullanılan kimyasallar hastalığın çıkmasını tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor.

Çikolata kistinin birçok evreleri vardır tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek şiddetini artırır. Bu rahatsızlık şiddetli boyuta ulaştığında hayatı yaşanmaz hale getirmektedir.

Belirtileri

  • karın ağrısı
  • adet dönemi
  • makata vuran ağrı
  • idrarda kan
  • adet sırasında artan sırt ağrısı
  • bulantı kusma
  • düşük kilo
  • tekrarlayan düşükler
  • bacaklarda ağrı
  • bel ağrısı

Tedavi süreci

Hastalara cerrahi uygulama en son aşamada tercih edilmektedir. Öncelikle ilaç kullanımı ile başlanıp, bulguların şiddetine ve kadının hamile kalma isteğine göre ameliyat sürecine geçilebilir.

Çikolata kisti hastalarında ağrılı adet şikayetlerinin azaltılması için İbrufen ya da Naproxen tarzı ağrı kesici ilaçlar kullanılması tavsiye edilir.

Bir diğer tedavi yöntemi de dışarıdan alınan hormonlar ile gerçekleşmektedir. Aylık adet döngüleri sırasında hormon seviyelerindeki farklılık nedeniyle, dışarıdan verilen hormon ilaçları bu dokuların büyümesini yavaşlatır ve yeni oluşumların meydana gelmesini engeller ancak kalıcı bir çözüm sağlamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here