Kadınların Belalısı Meme Kanseri…

619

Kadınların Belalısı Meme Kanseri…

Özellikle kadınların en çok korktuğu hastalıklardan biri haline gelen meme kanseri, hastalığın dünyada büyük artış göstermesiyle erken tanı ve tedavide önemli yol kat etti. Meme de gerçekleşen anormal hücre çoğalması sonucu oluşan bu hastalık, son 20 yıldaki artışıyla kadınların belalısı haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca hastalığa karşı geliştirilen tadı ve tedavi yöntemlerinde uzmanlar önemli gelişmelere imza attı. Uzmanlar 40 – 60 yaş aralığında olan kadınların meme kanseri tarama testi yaptırmayı ihmal etmemeleri gerektiğini önemle vurguluyor.

Memede bir kitlenin oluşumuyla ve gelişen şekil bozukluğuyla en önemli belirtisini veren bu hastalık, erken tanıda tamamen tedavi edilebiliyor. Yapılan araştırmalara göre meme kanseri, ortalama 12 yaşında ilk adetini görmesi gereken fakat görmeyip 15 – 16 yaşlara kadar sarkan kadınlarda ve ailesinde özellikle (birinci derece akrabada) meme kanseri olan kişilerde görülme riski daha fazla oluyor. Özellikle ailesinde meme kanseri olan kadınların 40 yaşından sonra düzenli bir şekilde yılda1414 en az 1 kere meme kanseri tarama testi yaptırmasının altı çiziliyor. Kadınların 50 yaşından sonra daha fazla risk altına girmesinden dolayı uzmanlar bu testi 6 ayda bir yaptırmaları gerektiğini belirtiyor. Erken tanı için büyük önem arz eden düzenli tarama testleri, hastalığın tedavisi için büyük önem taşıyor.

Kendinizin teşhis koyması çok zor

Uzmanlar, kişinin kendisinin teşhis koymasının çok olduğunu ve mutlaka muayenenin bir uzman tarafında yapılması gerektiğini önemle vurguluyor. Kişinin kendi yaptığı muayene ile teşhisin konulabilmesi için kitlenin nohut büyüklüğüne gelmesi gerektiğini ve kitlenin o büyüklüğe gelene kadar 5 yıl geçtiğini belirten uzmanlar, tarama testlerinin erken tanına neden bu kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguluyor.

İç çamaşırı tercihleri önemli

Yapılan araştırmalara göre Dünyada meme kanserine en az Japonya’da ki kadınlarda rastlanıyor. Araştırmalar bunun sebebi olarak da kadınların sürekli pamuklu iç çamaşırı tercih etmesi olduğunu söylüyor. Naylon iç çamaşırı kullanan ve pamuklu iç çamaşırı kullanan kadınlar arasında yapılan araştırmada, yüzde 7 – 10 arasında naylon iç çamaşırı kullanan kadınların meme kanserine yakalandığı tespit edilmiştir. Tarama testleri kadar hastalığa önlem alınma konusuna da dikkat çeken uzmanlar, tedavi için her şey mevcut yeter ki her şey zamanında yapılsın diyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here