İŞTE KIŞIN KİLO ALMAMAK İÇİN YAPILACAKLAR

555

İŞTE KIŞIN KİLO ALMAMAK İÇİN YAPILACAKLAR

İştahın açılmasına sebep olan en etkili faktörlerden biride kış aylarının gelmesidir.

Yaz aylarına yaklaşıldıkça spor yapma telaşı birçok kişide artıyor. İşte bu noktada kışın kilo almamak için yapılacaklar daha fazla önem kazanıyor. Kışın kilo almamak için size birkaç püf nokta haberimizde.

 

Kahvaltıyı unutmayın

 

Birçok uzman tarafından artık sık sık duyuyoruz kahvaltının önemini. Kahvaltı gerçekten de günün en önemli öğünüdür. Zira yapılan araştırmalara göre kahvaltısını aksatmayan kişilerin metabolizmaları daha çok çalışıyor ve gün boyu vücudun enerjik kalmasını sağlayarak tokluk hissiyatını uzun süre koruyor. Bu doğrultuda kışın kilo almamak için her zaman olduğu gibi kahvaltıya gerekli önemi vermeniz gerekiyor.

 

 

Su ve Bitki çayını ihmal etmeyi

 

Uzmanlar tarafından sıkça dile getirilen bir diğer tavsiyede, özellikle kış aylarında bitki çaylarının bolca tüketilmesi, Yapılan araştırmalar sonuncunda bitki çaylarının metabolizmaya önemli ölçüde etki ederek vücudun dinç kalmasında önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Vücut dinç kaldığı sürece de size açlık hissini fazla hissettirmiyor. Su’ya ise kış aylarında vücut fazla sıvı yitirmediği için genellikle ihtiyaç duyulmuyor. Ancak mevsim yada ay fark etmeksizin her gün en az 2 litre su içilmesi sağlıklı bir vücut ve metabolizma için gerekiyor. Çünkü su metabolizmayı göz ardı edilemeyecek şekilde hızlandırarak kilo almama ve kilo verme yönünde önemli bir rol oynuyor.

 

Bolca protein alın

 

Proteinin vücudumuz için önemini bilmeyen yoktur herhalde. Kış aylarında da protein metabolizmamıza destek sağlayan önemli bir besin kaynağıdır. Protein içerikli kürler ve besinler kışın bolca tüketilerek, sindirilme sürecinde metabolizmanın hızlanmasına sebebiyet verir. Bu nedenle her ana öğünde mutlaka protein içerikli besin yenmelidir. Bu doğrultuda her ana öğünde süt ürünleri veya et, balık, tavuk gibi hayvansal gıdalar tüketilmesi gerekiyor. Vejetaryen’ler ise yeşil yapraklı sebze veya ceviz tercih edebilirler.

 

Çorba önemli

 

Uzmanların kış aylarında kilo alınmaması adına bir diğer önerisi ise uzun süre tokluk hissi verdiğini belirtikleri kışın vazgeçilmezi çorbadır. Çorbalarda genellikle yüksek miktarda kalori bulunmaz. Bununla beraber vücudunuza toklu hissi verme konusunda da etkilidir. Yani günde en az bir defa çorba içerek hem az kalori alıp hem de uzun süre tokluk hissi yaşayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here