Işıltılı Ve Canlı Bir Cilt İçin : Peeling

471

Peeling’in kelime anlamı soymak demektir. Derinin yüzeysel, cansız ve yaslanan tabakalarının soyulması anlamında kullanılır. Derinin vücut ısısını ayarlamak duyu hislerini algılayıp, fonksiyonlarını tam olarak yapmasını sağlamak ve vücuttan toksinleri atmak, mantar, bakteri gibi mini organizmalardan ve güneşten korunmak, güneş sonrası oluşan lekelerden kurtulmak gibi pek çok amaçla yapılır. Derimiz üç tabakadan oluşur. Derinin en üst tabakası olan epidermis çok katli yassı epitel hücrelerden oluşur. Epidermisin bazal tabaka hücreleri sürekli bölünerek yüzeye doğru ilerlerler.

En dışta statüm, yani ölü hücre tabakası bulunur. İşte peeling uygulamaları ile derinin kalınlaşmasına neden olan abu hücreler, kil folükül ağızlarındaki birikimler, yağ bezlerinin fazla çalışması sonucu oluşan yağ dokuları da peeling sayesinde vücut ve yüzden uzaklaştırılırlar. Peeling sonrası hücrelerin oksijen alması kolaylaşıp cilt yumuşar, canlılık ve pırıltı kazanır, kan dolaşımı hızlanır. Uygulama teknikleri ve cilt tiplerine göre çok çeşitli peeling yöntemleri vardır. Bunları güzellik merkezlerinde uygulatmak mümkünken, size göre olan ürünleri evinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Peeling’in kökü, hangi devirlerde bulunup kullanılmaya başlandığı tam olarak bilinmemekle beraber, kullandığımız bir çok kozmetikte olduğu gibi bitkilere dayanmakta. Papaya bitkisi toplayan kadınların, devamlı güneş altında durmaları sonucunda yüzlerinin daha çabuk yaşlanıp, kırıştığı ve lekelerin oluştuğu ancak buna karşın ellerinde bu gibi belirtilere rastlanmadığı gözlenmiş. Daha sonraki yıllarda bu durum incelenmiş, papaya bitkisinin deriyi soyma ve yaşlanmayı geciktirme etkisinin de bulunduğu saptanmış ve papaya peeling amaçlı kullanılmaya başlanmış.

 
Ayrıca 17. yüzyıl da bitkiler için yazılmış kitaplarda, taze söğüt dallarının kabuklarının da soyma etkisi olduğu belirtilmiştir. Daha sonraları teknolojideki gelişim ve değişiklikler sonucu kozmetik tüm dünyada bir sektör haline geliyor. Peeling de bunlardan nasibini alarak birçok değişik uygulama ile hanımların güzelliklerinin emrine sunuluyor. 1970’li yıllardan itibaren günümüze kadar da pek çok peeling yöntemi keşfedilip yapılmaya başlandı. Peeling ülkemizde ise 1979 yılından itibaren yaygınlaştı. 80’li yıllarda, insanların kendilerinin uygulayabilecekleri ev bakim ürünleri piyasaya sunuldu. Şu anda tip ve kozmetik alanındaki tüm gelişmeler ve yeniliklerin Türkiye’de Avrupa ülkeleriyle aynı seviyede olduğu söylenebilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here