İŞ ADAMLARI OYUN DÜNYASINDA

397

Türkiye Oyun Geliştiriciler Derneği (TOGED) Genel Başkanı ve TaleWords Genel Müdürü Ali Erkin yaptığı açıklamada, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu,Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın derneğin danışma kurulunda yer alarak,önemli bir ihracat potansiyeli bulunan sektörün gelişmesinde rol oynayacaklarını belirtti.Bu sektörün 2015 yılında 400 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayan Erkin,”2016 yılında bu rakamın üzerine çıktık.2015 yılında bu sektörün büyüklüğü 110 milyar dolar seviyelerindeydi.Şuan telaffuz ettiğimiz bu rakamlar için deve kulak kalıyor desek yeridir.Firmaların ortaya koydukları performans yaptıkları ihracatları arttırmaya yardımcı oluyor.”dedi.

Oyun geliştiricileri temsil eden derneğin amacı yetişmiş insan kaynağı oluşturmak

Erkin sözlerini şöyle sürdürdü, ”Yaptığımız etkinliklerle Türkiye’de gençlere,ailelere ve tüm bireylere oyun geliştirmenin aslında bir yazılım geliştirme olduğunu anlatmaya uğraşıyoruz. Bu iş katma değerli bir iş,katma değerli ihracat olan bir iş. Bu doğrultuda da üyelerimizin çoğu bu ihracatı hali hazırda gerçekleştiriyorlar. Bir şirketimiz özelinde ürünlerimizin yüzde 98 oranında ihracatını gerçekleştiriyoruz. Gelirimizin yüzde 99’undan fazlası yurt dışından geliyor. Genel olarak tüm şirketimiz yüzde 80 – 90’lara varan oranlarda ihracat gerçekleştiriyor. Bu noktada katma değerli ihracat rakamımızı arttırmamız öncelikli hedefimiz” şeklinde konuştu.

Tek ihtiyaç yetişmiş insan gücü

Oyun geliştirici şirketlerinin tek ihtiyaçlarının yetişmiş insan gücü olduğunu vurgulayan Erkin, ”Bir bilgisayar almak çok kolay. Bir maden çıkartmıyoruz yada bir fabrikaya ihtiyacımız yok.Ufak stüdyolarda oyun geliştiriyoruz. İnsan kaynağı da maalesef çok hızlı yetişmiyor.Bu sebeple dernek olarak kısa,orta ve uzun vadeli planlar yaptık. Çeşitli eğitimler veriyoruz,oyun geliştirmeyi destekleyen organizasyonları da destekliyoruz. Bu şekilde yetişmiş insan gücünü arttırmayı hedefliyoruz. Şuan da oyun geliştirici şirketlerde çalışan arkadaşlarımızın büyük bir kısmını 30 yaşının altındaki kişiler oluşturuyor. Bu arkadaşlarımızın da çevrelerine iyi bir örnek olmasını ve bu sektöre yönlendirmeler yapmasını bekliyoruz. Derneğimizin üyeleri genellikle firmalardan oluşuyor. Bireysel üye almıyoruz fakat bireysel üye olmak isteyenlere yönelik etkinlikler gerçekleştirerek destek sağlıyoruz” diyerek derneğe bireysel üye kabul edilmediğinin altını çizdi.

İhracatımızı arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz

Şuan da 20’den fazla üyelerinin bulunduğunu aktaran Erkin, ”5 – 6 firmanın da üyelik başvuruları değerlendiriliyor. Sektördeki 400 milyon dolarlık ihracatın büyük bir kısmını bizim derneğimize üye olan şirketler gerçekleştiriyor. Bu konuda bize yardımcı olan Cumhurbaşkanlığına, Ekonomi Başkanlığına, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığına desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” diyerek açıklamalarını noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here