iOS’ta Neler Olacak

915

Hazırlanan çeşitli raporlara ve Apple’ın almış olduğu bazı patentlere göre iOS 11’in özellikleri hakkında net olmasa da biraz ipuçları verilmekte. Peki olması beklenen özellikler neler? Hangi cihazlara çıkarılacak ve daha fazlası yazı dizimizde…

iOS 10, Eylül ayından beri kullanılmakta ve beraberinde birçok yenilik getirdi fakat Apple’ın yapacağı iOS 11’de tam olarak hangi özellikleri ekleyeceği henüz net olarak bilinmemekte. Bu yazıda yeni güncelleme ile gelebilecek yenilikler hakkında bilgi topladık. Bu özellikler tam beklentilerden ibaret değil birçoğu Apple’ın raporları ve patentleri sonucunda olası yüksek düşüncelerdir.

İlk olarak iOS 11 hangi cihazlarla entegre çalışacak onu söyleyelim. iPad 4 ve iPhone 5 iOS 11’den büyük ihtimal yararlanamayacaklar arasında. iPad Air 1, iPad Air 2, iPad Pro 9,7 inç, iPad Pro 12,9 inç, iPad Mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4 tabletleri yenilenmeden yararlanabilecek tabletler arasında.

iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus telefonlar da bu sistem özelliğinden yararlanabilecekler arasında. iPod touch (altıncı nesil olan), iPhone 7s, iPhone 7s Plus, iPhone 8 (X), Yeni iPad Pro gibi cihazlarda bu sistemden yararlanabilecek olanlar arasında

Yeni iOS 11’in çıkış zamanı ise 5 ile 9 Haziran arası düzenlenecek olan WWDC 2017 platformunun ilk günü tanıtılması planlanmakta. Tanıtımı yapıldığı gün ilk betası da geliştiriciler için yayınlanacak. Bir kaç hafta içinde de halka açık betaları kullanıcılara sunulması ön görülüyor.  iOS 11 yaklaşık 3 aylık bir test süreci içine alındıktan sonra, Eylül ayında yeni iPhone tanıtımlarından sonraki günlerde iOS 11 final sürümünün yayınlanması ve iOS 10 ile hemen hemen aynı tarihte kullanıma girmesi beklenmekte.

Bir sonraki iOS 11 yazımızda ise özelliklerine değinmeyi planlamaktayız devam yazımıza yarın ulaşabilirsiniz. Yazının başında da belirttiğimiz gibi bunlar ön görü olmasının yanı sıra Apple yaptığı hareketlerin argümanı sonucunda varılan sonuçlar olmakta.

Evet, şimdi gelelim iOS 11’de olması muhtemel olan özelliklere.

Siri’ye güncelleme gelmesi, alınmış raporlara göre, iOS 11’de çok doğal konuşacak bir Siri geliyor. Bunun dışında Siri’nin vereceği cevaplar daha düzgün ve mantıklı olacak. Sanal asistan programları konusunda çok sıkı bir rekabet içinde olan firmalar şu günlerde Siri’den biraz daha iyi işler çıkarmakta. Bu geri kalmadan dolayı Apple Siri’ye daha fazla önem vereceği düşünülmekte.

Business Insider’ın kaynaklardan alınan bilgi sonucunda, Apple Siri için bir ekip görevlendirdiği ve Siri’nin daha insansı, daha doğal konuşması için çalışmalar yaptıkları öğrenildi. Peki, bu ekip kimlerden oluşmakta, bu ekip Apple’ın 2015 yılında satın almış olduğu VocallQ’nun ekibi olmakta. Daha çok detaya girmek gerekirse VocallQ, bilgisayar seslerini insan sesine en yakın hale getiren bir Teknoloji sistemi kullanmakta. Apple yapay zekâ ve makine öğrenme şirketi Turi’yi satın almasının sebebi de Siri üzerinde yapacağı geliştirmeler hakkında bir kanıt olarak görülmekte.

Siri’nin yanı sıra Dark Mode (Karanlık Mod) sistemi de bu yapılan geliştirmelerden birisi iOS 10.3 versiyonunda bu tip bir mod benzeri modun gelebileceği duyurulmuştu. Fakat Apple Watch için gelmiş olan bu tiyatro modu, iOS kullanıcıları için hayal kırıklığı olmuştu. Ama yeni iOS 11’de bu modun da olacağı düşünülmekte.

iOS 10’un çıkarılan ilk betaların da bu mod hakkında ipuçları da verilmişti. iOS 10’un Karanlık Mod adlı yeni görüntüleme sistemine sahip olması ve geceleri gözlerinizin yorulmaması için siyah zeminlere sahip olacağı beklenmekteydi fakat bu mod iOS’da kullanılmadı tvOS’da kullanılmıştı.

Kameralarla arttırılacak olan gerçeklik algısı. İddialara göre Apple, iOS 11 ile kameralara da arttırılmış gerçeklik özelliği için uygulamalar eklenilecek. Kullanıcılar kameralarını herhangi bir nesneye yönlendirdikleri zaman yazılım o nesnenin ne olduğunu bilecek. Örneğin ismini bilmediğiniz bir çiçeğin ismini öğrenmek için kamera uygulamasını açarak kamerayı çiçeğe yönlendirerek ismine ulaşabileceksiniz.

Ve daha gelecek çoğu özellik fakat burada ara verip bir soluklanalım devamına diğer yazılarımızda ulaşabileceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here