IOS 11 Hakkındaki Gerçekler

850

Yazı dizimizin üçüncüsü olan bu yazıda özellikler hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Lafı uzatmadan sadede gelelim.

FaceTime için grup sohbeti yapılabilecek. The Verifier sitesinin hazırladığı rapora sonucunda Apple, IOS kullanıcılarının uzun süredir beklediği bu özellik IOS 11 ile birlikte sunulacak. Skype’daki grup sohbeti gibi bir sistem FaceTime’da da kullanılacak.

Alınan Raporda Apple’ın Snapchat ve MSQRD gibi uygulamaların filtrelerle ulaştığı büyük başarılar sonucunda FaceTime’a da bu tip filtreler eklenecek. Sistemi sosyal bir ağ gibi kullanmayı planlamaktalar.

Günümüzde moda haline gelmiş olan Snapchat video sistemi kullananlar kervanına Apple’ında katılacağına dair bir söylentide duyulmakta. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Bloomberg’in yayınladığı raporda Apple’ın video paylaşım ve düzenleme uygulamasının üzerinde çalıştığı iddia edilmişti. Bunların yanı sıra, kullanıcılara video kaydetme, filtreleri ve çizimleri medyaya uygulayabilme ve sosyal medyada paylaşabilme gibi birçok olanak sunacağı söylenmekte.

Bütün etkileşimlerin bir arada olacağı mesajlar uygulaması nasıl mı? Bloomberg’in hazırladığı bir diğer rapora göre, Apple’ın sosyal kullanıcıları daha etkili bir şekilde kişilerle bağ kurmak için çalışmalar yapmakta. Apple, kullanıcılarının arasındaki iletişimi tek bir panel üzerinden sağlamayı amaçlıyor. Örnek olarak, iki arkadaş tüm metin mesajlarını, e-postalarını ve birbirleriyle yaptıkları tüm sosyal ağ etkileşimlerini tek bir pencerede içerisinde görebilme imkanına sahip olacak.

Durum Bilgisi, Apple arkadaşlarınızın nerede olduğunu, iPhone kullanma kullanmama durumunu, kullandığı iPhone’unun çalışıp çalışmadığına (sessiz veya uçak modu) kadar tespit edebilecek bir sistemi Kişiler uygulaması altında sunabileceği düşünülmekte. Bu ön görünün sebebi ise Apple’ın konu ile ilgili bir patente sahip olması özelliğin gelme ihtimalini arttırmakta.

Geliştirilmiş Haritalar, Sağlam kaynaklardan gelen raporlara üzerine Apple, yollardaki değişiklikleri kaydetmek için drone kullanıyor. Bunun sonucunda yapılan günlük yol yapım çalışmalarına kadar her şey haritalara yansıtılabilecek.

Daha gelişmiş bir klavye. Apple, aldığı bir patent sonucunda dokunmatik ekranlarda dinamik klavyenin konumlandırılmasını sağlayabilmekte. Sonuç olarak tuşlar kullanıcının parmak uçlarının algılandığı konumlara göre yerleştirilerek daha kolay yazma imkanı sağlanacak. Bu özellik iPad’ler için kullanılacak.

32 bitlik uygulamalar artık olmayacak. Apple, IOS 10’un ilk beta sürümünde de 64 bite uyum sağlamayan uygulamaların açılışlarında cihazınızı yavaşlatabileceği hakkında uyarıda bulunuyordu. Aslında bu uyarı kullanıcılardan çok geliştiricilere yönelikti bir uyarıydı. Fakat bunu dikkate almamış olan geliştiriciler için IOS 10.3 sürümünde uyarı biraz daha değişik oldu. IOS’un bundan sonraki sürümlerinde çalışamayacak uygulamalar olacak ve bunlar büyük ihtimalle AppStore’dan silinecek.

Özelleştirilebilir Kontrol Merkezi, Ayarlar uygulamasını açmak gerekmeksizin çeşitli geçişlere ve kontrollere kolayca erişim sağlayacak önemli bir özellik. Fakat kontrol merkezini özelleştiremiyoruz. IOS 11’de belki yine 3G, 4G benzeri kısayollar gelmese de kullanıcılar hesap makinası gibi çok fazla kullanılmayan bazı simgeleri başka simgelerle değiştirebilme imkanına kavuşabilme ihtimaline sahipler. Kontrol merkezinde 3D Touch özelliği kullanımının da genişlemesi beklentiler arasında.

Akıllı Wi-Fi sistemi, Huawei P9, Wi-Fi + ya da Wi-Fi + 2.0 adı verilen bir özelliğe sahip olacak sistem, daha güçlü bağlantıların öncelikli olmasını amaçlayan bir özellik. Ancak akıllı WiFi sisteminin en güzel tarafı, bulunduğunuz konuma göre otomatik olarak kablosuz ağı kapatıp açması. Tanımlanmış ağlara yaklaşıldığında hatırlıyor ve onlara bağlanabiliyor. Ancak bölgeden uzaklaşıldığında pil tasarrufu yapmak için Wi-Fi kapanmakta. Bu özelliğin iOS 11’e gelmesi yüksek seviyede pil tasarrufu sağlayabilir.

Uygulama şifreleme, Notlar uygulamasına girerek tek tek belgeleri kilitlemek mümkün. Ama uygulamalar için şifreleme yapılamamakta, dolaysıyla bu durum kullanıcılara gizlilik açısından rahatsızlık vermekte. Uygulamalarına izinsiz giriş yapılmaması kullanıcılar için önemli konu. iPhonelar, özellikle çocukların eline geçmesi gibi durumlarda bazı veri kayıplarıyla karşılaşılmakta. Bunun sonucunda Apple’ın Cydia’da bulunan Touch ID uygulamasından esinlenerek kullanıcılara şifreleme özelliğini sunması gerekiyor. IOS 11’e gelebilmesi umulan bir uygulama.

Uygulama içi video çözünürlüğü değiştirme özelliği, iPhone 6s ve 6s Plus cihazlarıyla iPhone’lar 30fps 4K çözünürlük ve standart flaşlarda 60fps ya da 30fps kayıt alabilmekte. Ancak Kamera uygulamasında bulunan çözünürlükler arasında kolayca geçiş yapılamamakta. Değişiklik yapabilmek için Ayarlardan Kamera ayarlarına girilmesi gerekmekte. IOS 11 ile bir çözüm sağlanabilecek gibi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here