İnternet’te Reklamcılık

387

İnternet’te Reklamcılık Hakkında Bilinmesi
Gerek 10 Güncel Durum

 

Devamlı dijitalleşen dünyamızda her şey gibi reklamcılık da değişmekte, adeta birçok algı yıkılıp yeniden inşa ediliyor. İşte internet reklamcılığı hakkında bilinmesi gereken 10 güncel durum.

 

Google ve İngiltere

Google, Birleşik Krallık hükümetine reklamları yüzünden sorguya çekildi. Britanyalı yetkililer, aşırı köktenci içeriklerin yanında kendi reklamlarının çıktığını Google ’dan öğrendiler. Ayrıca vermiş oldukları reklamı da kaldırdılar.

The Guardian Gazetesi Gibi Mağdur Olan Firmalar

The Guardian da Google algoritmalarının mağdurlarından. Gazete reklamları aşırı içerikli Youtube videoları ile birlikte çıkınca, gazete reklamlarını kaldırmak durumunda kaldı. Buna benzer olayları L’Oreal ve Channel gibi ünlü markalar da yaşadılar.

Adidas

Adidas reklam üzerine strateji değişikliğine gidiyor. Televizyon reklamları yapmama kararı alan firma, CEO ’sunun yaptığı açıklama sonucunda şirket e-ticaret gelirlerini arttırmak amacıyla dijital kanallardaki yatırımlarını arttırmayı planlamakta.

Reklam Ajansları

R/GA isimli dünyaca ünlü reklam ajansı, dijitalleşme yolcusu reklamcılık sektöründe stratejisini değiştirmekte. Danışma hizmetlerine daha çok ağırlık vererek yeni yöntemler üzerinde de çalışmaya başlayacak.

Google Uyarıldı

WPP CEO’su Martin Sorrell, Google’a gözdağı vererek hazırlamış oldukları reklam algoritmalarındaki hataları düzeltmelerini söyledi. The Partnership kurucusu Jonny Hornby markaların güvenliği, sahtekarlık ve bunun gibi alanlarda düzeltmeler yapmalarının bir an önce gerektiğini dile getirdi.

Sesli Reklamlar

Google kendilerinde ses reklamların reklam olmadığını iddia ediyor. “Güzel ve Çirkin” filminin promosyonunda kullanılmış olan ses kontrollü hoparlörler için film stüdyosunun herhangi bir ödemede bulunmadığı bilinmekte.

McDonald’s ve Trump

McDonald’s firması iddia ettiklerine göre Twitter hesapları, Trump hakkında twit atmadan hemen önce ele geçirildi. Firmanın resmi hesabında atılan twit ‘de Trump “küçük elli” ve “iğrenç” olarak nitelendirmişlerdi.

Snapchat

Snapchat, Adweek’in bildirdiklerine göre kullanıcıların çektiği resim ve videolardan oluşan “Bizim Hikayemiz” isimli bir dijital içeriği sunmaya hazırlanıyor. Bu, daha öncesinde “Canlı Hikayeler” olarak isimlendiriliyordu.

Google Maps

Kafatası Adası filmi için Google Maps’e sanki gerçekte varmış gibi bir konum ayarlandı. “Kong: Skull Island” isimli filmde kurgu bir ada oluşturan firma, yaklaşık 8.000 kişi tarafından yorum aldı.

Vietnam

Vietnam’da bulunan bazı tüketiciler, firmaların Facebook ve Youtube reklamı vermelerini bırakmalarını istediler. Ülke sakinleri, sosyal medyada bulunan hükümetlerine muhalif bilgileri yayınlamasını istemiyorlar. Ford ve Yamaha gibi birçok marka artık Vietnam’da bu kanallar üzerinden reklam vermiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here