İnternet Kullanıcılarına Müjde – 1 Mayıs’da Başlıyor

477

Web üzerinden sık indirme işlemi yapıp daha ay ortası gelmeden Adil Kullanım Kotası (AKK) takılan kullanıcılar için müjdeli haber geldi. 1 Mayıs’tan itibaren başlayacak uygulamada artık gece 02:00’den başlayıp sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri Adil Kullanım Kotası (AKK) kapsamında değerlendirilmeyecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından daha önce 2018 Aralık ayında tamamen kaldırılacağı belirtilen Adil Kullanım Kotası (AKK) çalışmalarının bir bölümünün 2017 yılında yürürlüğe gireceğini belirtmişti.

Söz konusu bu çalışmalarda sona yaklaşıldığı ve internet kullanıcılarının kabusu olan Adil Kullanım Kotası hakkında yeni bir düzenlemeye gidildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yeni uygulamayı internet servis sağlayıcılarına iletti. Ayrıca kota aşımı sonrası minimum hız sınırı değişti.

GECELERİ ARTIK KOTA YOK

Mevcut uygulamada servis sağlayıcılardan satın aldığınız tarife ve hız ne olursa olsun, adil kullanım kotası aşıldıktan sonra kullanabileceğiniz bağlantı maksimum 3 Mbps’ye düşüyordu.

BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına iletilen düzenlemedeki bir diğer yenilik de, gece saatlerinin dışında kalan ve kotaya tabi dönemdeki kullanımlardaki veri kullanımının aşılması halinde internet hızının düşeceği bağlantı kalitesini belirliyor.

HIZLARA GÖRE FARKLI SINIR

Eski uygulamada tarife ne olursa olsun kota aşıldıktan sonra hız 3 Mbps’e çekiliyordu. Bundan böyle bu alt sınır tarifenin çeşidine göre değişecek. En düşük kullanım hızı olan 8 Mbps bağlantıda AKK aşıldıktan sonraki hız yine 3 Mbps olurken, diğer tarifelerde bu alt sınır kademe kademe yukarı çekildi.

Örneğin, 16 Mbps bağlantı hızı kota aşımı sonrasında 5 Mbps olarak kullanılabilirken 50 Mbps tarifesine sahip bir başka kişi kotayı aştığında hızı 16 Mbps’e düşecek. Tarife bazında internet bağlantı hızının kota sonrası düşeceği alacağı hal şöyle.

Bağlantı Hızı AKK Sonrası Hız
8 Mbps 3 Mbps
16 Mbps 5 Mbps
24 Mbps 8 Mbps
50 Mbps 16 Mbps
100 Mbps 24 Mbps
500 Mbps 32 Mbps
1000 Mbps 64 Mbps

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here