Infografik Nedir?

469

Bilgiyi iletmenin yollarından biri olan infografik, aslında bir bilgi haritasıdır diyebiliriz. Haritalara baktığımızda birçok bilgiyi kısa yoldan görsellerle nasıl öğrenebiliyorsak, infografik için de benzerdir.  Infografik bir bilgiyi kısa ve öz cümleleri görsellerle destekleyerek anlatmanın, daha anlaşılır kılmanın yoludur.

Öncelikle bu terimin sözcük anlamlarına bakalım. Bu terim iki kelimeden oluşmaktadır:”info” ve “grafik”. “İnfo” bilgi demek, “grafik” ise çizgi, şekil, çizim demek. Bilginin çizim ve şekillerle okuyucuya aktarılmasına da infografik diyoruz. Yani anlatmayı düşündüğünüz bir konuyu, konuyla ilgili şekiller, grafikler, klipartlar kullanarak bir tablo oluşturduğunuzda infografik tasarımı yapmış oluyorsunuz. Özellikle gazete ve dergilerde bu yöntem son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlandı. Örneğin; tarihi bir olayı sadece yazıdan oluşan bir metinle verdiğinizde okuyucuya sıkıcı gelebilir. Ama bu tarihi olayı çizimlerle desteklediğinizde o yazıyı okumak daha zevkli olacaktır. Hatta infografik sanatçıları öyle güzel tasarım yapıyorlar ki çerçeveleyip evinizin ya da çalıştığınız yerin duvarlarına asabilirsiniz.

Nasıl bir sistem?

Profesyonel anlamda infografik tasarımı yapmak istiyorsanız bilgisayar teknolojisini kullanmanız gerekecektir. Özel tasarım programları bu alanda işinizi kolaylaştıracaktır. İnfografik araçlarını hazır kullanıma sunan özel internet siteleri de mevcut. Ama özgün bir tasarım yapmak istiyorsanız özel tasarım programlarını kullanmakta fayda vardır.

İnfografik tasarımında yüzdelik değerleri göstermek için tablolar da kullanılmaktadır. Örneğin bir seçim sonucunu infografik ile anlatmanız daha kalıcı bir bilgi sağlayacaktır. Grafik tablolarla, çıkartılan oklarla hangi partinin ne kadar oy aldığını rakamlarla ifade ettiğinizde mevzuyu zihne daha çok yaklaştırmış olacaksınız ve karışık bir konuyu daha açıklayıcı olma seviyesine getirmiş olacaksınız.

İnfografik yönteminin en çok kullanılması gereken alan aslında eğitim olmalıdır. Eğitim teknolojilerinin gelişmesiyle okullarda artık bilgisayarlar, akıllı tahtalar, tabletler kullanılmaya başlandı. İnteraktif infografik tasarımı ile zor konuların daha kolay anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Kısacası kendinize bir konu seçin, o konuyla ilgili görseller oluşturun ya da bulun ve bilgi çiziminiz ile dikkatleri üzerinize çekin. Ortaya çıkan sonuç ile alkışı hakkettiğinizi siz de fark edeceksiniz. Henüz yeni kullanılan bir teknik olsa da kısa sürede popülerliği artacak bir program olarak emin adımlarla ilerliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here