Huzursuz Bacak Sendromu Kâbusunuz Olmasın

425

Toplumda yaygın bir şekilde görülmesine karşılık, hastalık olduğu bilinmeyen ve yıllarca tedavi edilmemesinden dolayı, kalitesiz hayat şartları ile karşı karşıya bırakan huzursuz bacak sendromu nedir sorusunun cevabını vereceğiz bugün sizlere…

Huzursuz bacak sendromu insanda belirtileri ,özellikle istirahat döneminde ortaya çıkan bacaklarda karıncalanma, ağrı uyuşma iğnelenme ve hareket ettirme isteği gibi yakınmalar ile ortaya çıkan nörolojik bir rahatsızlıktır. Huzursuz bacak sendromu yakınmaları daha çok akşam saatlerinde ve bacaklarda ortaya çıkar hastalığın ilerlemesi ile birlikte gün içerisinde uzun süreli oturma ve istirahat dönemlerinde de kendisini gösterir. Huzursuz bacak sendromunun en belirgin özelliği ise yakınmaların hareket ile azalmasıdır. Her iki bacağı etkileyen bu rahatsızlık kimi zaman kollara ellere ve vücudun diğer bölgelerine de yayına bilmektedir.

Huzursuz bacak sendromu, bulguları akşam saatlerinde ortaya çıkması ile kendisini gösterir ve hastalarda ciddi uyku bozuklukları ortaya çıkar. Uyku sırasında belli aralıklarda bacaklarda periyodik hareketler, istemsiz kasılmalar meydana gelir. Bunlar uykuyu etkileyen bir başka nedendir. Huzursuz bacak sendromu ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte, tüm yaşlarda kendisini gösterebilmektedir. Erkeklerde daha fazla görülen bu rahatsızlık genlerle kuşaktan kuşağa geçebilmektedir.

Tanı nasıl konulur?

Bu hastalığı teşhis edebilmek için özel bir test bulunmamaktadır. Ancak doktorların teşhis için bazı bulgulara dikkat ettiği bilinmektedir.

  • Hastanın bacaklarını anormal ayarla birlikte şiddetli hareket ettirme isteğinin olması
  • Hareket ettirilen bacağın ardından bulguların tamamen ya da kısmen ortadan kalkması
  • Bazı kan tetkikleri
  • Oturma yatma gibi istirahat durumlarında bulguların öne çıkması

Nedenleri nelerdir?

  • Parkinson hastalığı
  • Şeker hastalığı
  • Demir eksikliği
  • Böbrek yetmezliği
  • Hamilelik
  • Romatoid artrit

 

Nasıl tedavi edilir?

Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı tedavi edilebilmektedir. İlaç tedavisinden önce rahatlatıcı hareketler tavsiye edilmektedir. Hastanın bazı basit önlemleri alması ve yatak odasında düzenlemeleri yapması ile ortaya çıkan bulgular düzeltilebilir. Huzursuz bacak sendromu bulgularının tetikçisi olan alkol, sigara, kafein gibi maddelerden uzak durulmalı. Doktor tarafından verilen ilaçlar zamanında alınmalıdır.Huzursuz bacak sendromunu arttıracak ilaçlar doktora danışılmadan alınmamalıdır .

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here