Hrant Dink Önergesi Kabul Edilmedi

394
hrant-dink-onergesi-kabul-edilmedi

Hrant Dink Önergesi Kabul Edilmedi…

HDP’nin, TBMM Genel Kurul Toplantısında sunduğu Hrant Dink’in öldürülmesine yönelik araştırmanın gündeme alma önergesi kabul edilmedi. Danışma Kurulunda yeterli çoğunluğun sağlanamaması dolayısıyla Genel Kurul’un onayına sunulan önerge için ilk sözü HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu aldı. Kerestecioğlu yaptığı konuşmada, ”Hrant Dink’in ölümünden önce devlet bu olayın haberini aldı fakat engellemek adına hiçbir şey yapmadı. Bu cinayeti işleyenlerin, bu cinayete yardım ve yataklık edenlerin artık ortaya çıkarılmasının gerekiyor. Bunun içinde meclisin devreye girerek bir araştırma komisyonun kurması şart. ”şeklinde görüş bildirdi. Filiz Kerestecioğlu’nun bu konuşmasının ardından söz alarak kürsiye çıkan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Öncelikli olarak Hrant Dink’e yapılan saldırıyı bir kez daha kınıyor ve başta ailesine olmak üzere tüm sevdiklerine başsağlığı diliyorum. ”şeklinde konuşmasına başlayan Akçay, şöyle devam etti ;”Öneri metninde devletin cinayeti bildiği yönünde kesinlikle kabul edilemez. Bu şekilde suçlayıcı ve toptancı yaklaşımlar sadece bu cinayeti gerçekleştiren şebekelerin provokasyonuna hizmettir. Türk milleti böyle bir cinayeti asla tasvip etmiyor biran önce aydınlatılması gerekiyor. ”diyerek sözlerini sonlandırdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’da öneri hakkında söz alan bir diğer isim oldu. Sözlerine, “Bir dostun arkasında konuşmak zor” şeklinde başlayan Sezgin, ”Bu cinayetin hazırlanışından işlenişine, yargı sürecinden olayın açıklığa kavuşturulmasına kadar bütün süreç Ak parti iktidarı döneminde yaşandı. Bu nedenle bu olayın her sürecinde iktidarın sorumluluğu büyük” diyerek sözlerini sürdürdü. Sezgin Tanrıkulu olayın sürecini de eleştirirken, “Devletin çeşitli mekanizmalarında barınan karanlık güçler cinayetinin işlenmesini görmezden geldi ve yargı sürecinde de sessizliklerini korudular. ”diyen Tanrıkulu, Hrant Dink’in ölümünden önce yazdığı son yazıdan bir bölüm okuyarak sözlerini noktaladı.

Oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, ”Hrant Dink cinayetinin ilk duruşmalarını partimin adına Başbakanımızın bilgidisi doğrultusunda yakından takip ettim. Kendisini sevgi ve saygı ile anıyorum. Onu asla unutmayacağız. ”şeklinde konuştu.

Ak parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan’da yerinden söz alarak, ”Hrant Dink’in öldürülmesi ve diğer bütün ahlaksız olaylar Türk milletinin birliği ve beraberliğini bozma amacıyla yapıldığı aşikardır. Onlar ne yaparlarsa yapsın Türk milleti bu oyuna gelmeyecektir ve asla dostluğunu, kardeşliğini kaybetmeyecektir. Bunu böyle bilsinler”. şeklinde konuştu.

Önerge hakkında konuşmalar bittikten sonra yapılan oylama ile HDP Grup önerisi oy çokluğu ile reddedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here