HER YIL BİNLERCE BUZAĞI VE DANA KAYBEDİLİYOR

371

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, son zamanlarda sıklıkla karşılaştıkları buzağı ve dana ölümlerinin giderek artmaya devam ettiğini belirtti. Hayvancılık sektörü için bu durumun önemine dikkat çeken Genel Başkan Bayraktar, ”Kaybedilen buzağı sayısı birçok ülkenin sığır sayısından daha fazla. Her yıl doğan 3,4 milyon buzağı ve dananın 450 – 480 binini kaybediyoruz. 2016 yılında 3 milyon 418 bin 812 buzağı doğdu, bunlardan 1 milyon 708 bin 101’i dişi, 1 milyon 710 milyon 711’i erkek olarak dünyaya geldi. Dişilerin bir kısmı damızlık materyal, erkeklerin bir kısmı da besilik olarak kullanılmak üzere ayrıldı” şeklinde konuştu.

 

Kaybedilen buzağı ve daha sayısı ithalatın iki katını geçiyor

2008 yılında gerçekleşen süt krizi ve sonrasında damızlık hayvan kesimlerinin ilerleyen dönemde ülkede et krizine yol açtığını belirten Bayraktar, ”Kaybedilen buzağı ve dana sayısı, 2015 yılında ithal edilen besilik dana ve damızlık düve sayısının iki katını aşıyor. 2015 yılında ithal edilen besilik dana ve damızlık düvelere 297,8 milyar dolar ödendiğini göz ardı etmemiz gerekiyor. Bu miktarda zaten kaybın boyutlarının ne denli olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Ülke ekonomisinden vatandaşın mutfağına kadar etki eden bu durum giderek daha vahim bir hal almaya devam ediyor. Daha bir yaşına gelmeden kaybedilen buzağı sayısı, 81 ülkenin toplam sığır sayısından daha fazla. Yıllık et verimini 270 kilogram olarak kabul edersek, kaybedilen erkek buzağılar kesime kadar yaşatılsalar, yaklaşık olarak 60 – 65 bin ton arasında kırmızı et rahatlıkla sağlanabilir. Üreticide dana karkas kilogram fiyatı ortalama 26 lira civarında. Bu doğrultuda oluşan kaybın maddi değerinin 1,6 milyar doların üzerinde olduğunu ortada” dedi.

 

Ölümlerin nedenleri

Genel Başkan Bayraktar meydana gelen ölümler genellikle doğumdan sonraki ilk 28 günü kapsayan dönem olduğunun altını çizerek, ”Bu dönemde genellikle ishal yüzünden, 28 gün ve 6 aylık süreci kapsayan dönemde ise solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ölümler  gerçekleşiyor. Bu ölümlerin kader olmadığının bilinmesi gerekiyor. Ölümler genelde yetersiz bakımdan şartlarından, bilgisizlikten ve ihmallerden kaynaklanıyor.Bu yönde gerekli adımlar atılırsa,ölümler en aza düzeye indirilebilir. Bu şekilde de ülke kaynaklarının heba olmasının ve vatandaşın daha ucuz fiyatla et yemesi sağlanabilir” şeklinde konuşarak sözlerini sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here