Hazır Yoğurt Kanser Yapıyor

491

Son günlerde sosyal medyada büyük tepki gören yoğurdun kanser yaptığı iddiaları, en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Marketlerde sağlıklı diye aldığımız hazır yoğurtların, kanser vakaları ile doğrudan ilişkili olduğu insanların akıllarında soru işaretleri bıraktı.

Sofralarımızda eksik etmediğiniz faydası saymakla bitmeyen yoğurt, evde mayalandığı takdirde mucizevi etkilere sahip oluyor. Ancak birçoğumuz modern şehir hayatı şartları nedeniyle, doğal inek sütüne ulaşamaması ve böylelikle evde yoğurt mayalama imkânına sahip olamamasından dolayı, marketlerden hazır yoğurt almak zorunda kalıyoruz.  Ancak bu yoğurtların pek de masum olmadığı, hatta içeriği incelendiğinde yoğurt bile olmadığı ortaya çıkıyor. Vatandaşları tehdit eden hazır yoğurtlar, sağlıksız yöntemler ile ürüne jelatin katılması ve koruyucu maddeler ile sağlıksız bir hale getiriliyor. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde sütün içerisinde bulunan yağın, krema makinesi ile alınıp içerisine bitkisel yağı konulduğu gerçeği ortaya  çıkarıldı. Bunun yanında yoğurda sertlik verecek jelatin ile daha birçok sağlığa zararlı maddeler ile karşılaşıldığı saptandı . Merdiven altı üretilen düşük maliyetli yoğurtlar en tehlikeli olanları arasında yer alıyor.

Vatandaşın sağlıklı olabilmek için sofralarında tükettiği yoğurt, ne yazık ki eskiden annelerimizin evde mayaladığı sağlıklı yoğurtlar ile aynı kategorize değil. Böylesi sağlığı tehlike altına alan endüstriyel yoğurtların kanser vakaları ile doğrudan ilişkili olması bir anda herkesin dikkatini üzerine çekti.

Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’nde ‘Beslenme ve Sağlık İlişkisi’ adlı konferens yapıldı. Konferansın davetlisi olan Dr. Yavuz Dizdar, hazır yoğurtlarla ilgili açıklamalar yaptı.

Dr. Yavuz Dindar, artan kanser vakaları ile ilgili şunları söyledi: “Etrafımızda her gün birisine kanser teşhisi konulduğunu duyuyoruz. Uzmanlar, kanserdeki bu kadar yoğun bir artışı yalnızca sigara, alkol ve obezite ile açıklamanın mümkün olmadığını düşünüyor. Beslenme açısından da birbirinden çok farklı sosyal statüdeki insanlarda da kanser görülüyor. ‘Hayatınızdan çıkarın’ diyebileceğiniz neler var’ diye sorarsanız bilim insanları olarak geçtiğimiz yıllarda bunu çok tartıştık. Birinci sırada olan yoğurt hala ilk sıradaki yerini koruyor. Bizim ülkemizde yoğurt, diğer ülkelere göre açık ara daha çok tüketilen bir üründür. Yoğurt, beslenmeden öte insan vücudunun dengesinin korunması açısından da çok önemlidir”

Dr. Dizdar, “Dolapta bekleyen yoğurdu haftalar boyunca üstten yemeye devam etseniz bir şey olmuyor. Bunu ben defalarca test etmiş biri olarak biliyorum. Biraz dikkat eden herkesin de bildiğini düşünüyorum. Bir ürün bu kadar çok tüketiliyorsa, bu kadar derin bir değişime gitti ise sorun var demektir. Bir gıdanın bozulma biçiminin dönüşmüş olması, ekşimenin ötesinde küflenmeyi bile atlıyor olması, içerikte çok fazla değişiklik yapıldığını gösterir. Kimse kusura bakmasın. Bunlar yoğurt değil. Bu yoğurt yöntemi bilinçli bir şekilde Türkiye’ye dayatılıyor. Bu güçler, yoğurda ilişkin Türkiye’deki yasal tebliğleri bile değiştirdi.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here