HASTALIKLARA KARŞI ÖNEMLİ 3 VİTAMİN…

483
genel-saglik

HASTALIKLARA KARŞI ÖNEMLİ 3 VİTAMİN…

Soğuk kış aylarında salgın haline gelen grip, nezle, soğuk algınlığı ve halsizlik özellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde etkileri fazlasıyla gösteriyor. Bağışıklık güçlendirmemizi sağlayan 3 önemli vitamin hastalıklara karşı adeta kalkan oluyor.

A, C, E vitaminlerin oluşan bu grup, soğuk kış aylarında hastalıklara karşı etkileriyle dikkat çekiyor. Uzmanların bol bol alınmasını önerdiği bu vitaminleri hangi besinlerde bulabileceğimizi sizler için derledik…

A vitamini;

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik önemli etkisi olan bu vitamin, bitkisel ve hayvansal gıdalardan alınabilir. Bu yüzden iki çeşit olan bu vitamin, bitkisel gıdalarda alındığında karotenoid, hayvansal gıdalardan alındığında ise retinol adını alır.

Havuç, ıspanak, bal kabağı, patates, biber, bezelye, fasulye, Brüksel lahanası ve brokolide bol miktarda bulunan karotenoid, bağışıklık sisteminizin düşmesinin, körlüğün, gece körlüğünün ve deride pullanmanın önüne geçmede rol oynar.

Yumurta, peynir, sütte, ciğer ve ton balığında bol miktarda bulunan retinol, DNA ve bağışıklık sisteminizin korunmasında önemlidir. Baş dönmesi, baş ağrısı, çift görme ve şiddetli kusma A vitamini fazla miktarda alındığında gerçekleşebilir.

C vitamini;

Kış aylarındaki hastalıklardan koruyucu en önemli vitamin olarak bilenen bu vitamin, gerçektende vücudunuza eşsiz bir direnç verir. C vitamini içeren en bilindik yiyecekler kuşkusuz portakal, mandalina, greyfurt ve limondur. Ancak bu besinlerden daha çok C vitaminine sahip olan ıspanak, maydanoz, biber, brokoli, dereotu, kivi ve çilek unutulmamalıdır. Vücudumuzda üretilmeyen bu vitamini dışardan bu besinleri tüketerek almak hastalıklara karşı bağışıklık sisteminde meydana getirdiği direnç kadar vücudumuzun hücre yenilemesinde de çok etkilidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir hususta c vitamininin de diğer vitaminler gibi fazla alınmamasıdır. Zira fazla alındığında karın ağrısı, bulantı, kusma yapacağı gibi uzun süreli sürekli fazla alımlarda böbrek taşı yapma riskine de sahiptir.

E vitamini;

Sizi hastalıklara karşı korumada en etkili vitaminlerin arasında olan E vitamini, bağışıklık sisteminin direncini arttırmanın yanında, damar, kıkırdak ve sinir gibi dokuların gücünün artmasında da önemli bir role sahiptir. Tahıllar ve bitkisel gıdalarda fazlasıyla bulunan bu vitamin et ürünlerinde daha az miktarda bulunur. Özellikle esmer ekmekte, yeşil yapraklı bitkilerde, tohumlarda ve salatalarda bulunan bu vitamin, hayvansal gıdaların arasında ise süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunur. Fazla miktarda alındığı taktirde, kanın pıhtılaşmasını önleyeceği için kan sulandırma tedavisi gören hastaların E vitamini alırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Günlük alınması gereken miktar ortalama 12 – 15 gramdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here