HASSAS CİLT BAKIMI

473

Cilt bakımı yapmak, hassas cilt tipine sahip olanlar için oldukça zor bir işlemdir. Hassas cilt tipine sahip olan kişiler cilt bakımlarında kullanacakları malzemelere son derece dikkat etmelidirler. Normal cilt tipine sahip olanların kullandıkları bakım ürünleri hassas cilt sahiplerine çoğu zaman sorun çıkartarak alerjik reaksiyon oluşumuna yol açabiliyorlar. Bu doğrultuda normal cilt tiplerinden daha zor bakıma sahip olan hassas ciltler için sizlere hazırladığımız birkaç öneri haberimizde ;

 

Hassas ciltlere bakım uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Cildinize bakım yaparken alkol ve asit değeri yüksek olan bakım ürünlerinden kaçınınız.
  • Hassas cilt tipine sahip olanlar ciltlerine uygun olmayan ürünler ile bakıp yaptıkları zaman ciltleri hemen reaksiyon gösterir ve kızarıklık oluşur. Bu yüzden cilt bakımınız için kullanacağınız ürünlerin cildinize olan uyumluluğuna dikkat edin.
  • Bu cilt türüne sahip olanların yaşadığı en büyük sorunlardan biride makyaj silme esnasında meydana gelen tahrişdir. Bu sorunu yaşamamak için makyajınızı zeytinyağı veya badem yağı ile temizleyin.
  • Hassas ciltleriniz için kullanacağınız maskelerin meyve içerikli olmasına dikkat edin.Kullanacağınız meyvelerinde mevsim meyvesi olmasına özen gösterin.
  • Hassas ciltlerde meydana gelen en büyük sorunlardan olan kızarıklık ve şişlik için yeşil çay içmenizde yarar var. İçtikten sonrada bir miktarı ile cildinize bakım yaparak oluşan şişlik ve kızarıklıkları giderebilirsiniz.
  • Kozmetik sabunlar hassas cilt sahiplerinin cildine önemli ölçüde zarar vermektedir. Cilt temizliğiniz de bitkisel sabunları tercih etmeniz her zaman cildinizin bakımı için daha sağlıklı olacaktır. Özellikle hassas ciltler için buğday sabunu önemlidir. Zira buğday sabunu hiçbir alerjik reaksiyon gerçekleştirmeyeceği gibi cildinizin bakımında da önemli ölçüde etkilidir.
  • Hassas cilt sahiplerinin dikkat etmesi gereken unsurlardan bir tanesi de beslenme alışkanlıklarıdır. Sağlıksız ve yağlı besinlerin düzensiz bir şekilde tüketilmesi, hassas ciltlerde kızarıklığa ve kaşıntıya yol açar. Eğer beslenme alışkanlıklarınızla ilgili olarak sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, alerji testi yaptırmanızda fayda var. Bu şekilde beslenme alışkanlığınızı düzene koyar, hassas cildinizin kızarıklığını ve kaşıntısını engelleyebilirsiniz.
  • Başta sağlığımız ve metabolizmamız için gerekli olan bol su, hassas ciltler içinde fayda sağlıyor. Günde en az 8 bardak su içen hassas cilt sahipleri, ciltlerinde meydana gelen sorunlardan daha rahat şekilde kurtulabilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here