Hasarlı Hücreler Artık Yok Edilebilecek

351

Yaşlı ve Hasarlı Hücreler Artık Yok Edilebilecek !

University Medical Center in Rotterdam ‘da çalışan araştırmacılar, yaşlı ve hastalıklı hücrelerin yok olmasını sağlayacak bir molekül geliştirdiler.
Yaşlı olmasanız bile, vücudunuz yaşlı ve hasarlı hücreleri barındırabilmekte. Şimdiyse araştırmacılar bu tür hücreleri yok edecek bir molekül geliştirdiler. Molekül, yaşlı fareleri hareketlendiriyor ve daha da genç gözükmelerini sağlıyor. Gelecekte, bu molekül insanlar için de aynı şeyi yapması umuluyor.
Kanada Montreal Üniversitesi hücre ve moleküler biyoloji uzmanı Francis Rodier, “Kesinlikle alanomda önemli bir gelişme. Bu bulgu, bir kişinin, belirgin bir yan etkisi olmadan yaşlı ve hastalıklı hücrelerden kurtulabildiğini ilk kez kanıtladı.” cümlelerini sarf etti.
İnsan türü yaşlandıkça vücudunda birçok tehlikeli hastalıklara katkıda bulunan hücreler ortaya çıkmakta. Bilim insanları, bu hücreleri yok etmek için fareleri genetik açıdan değiştirdiler, bunun sonucunda kemirgenlerin daha uzun süre yaşamalarına ve damarlarında bulunan plak oluşumlarını azaltmasına izin verildi. Bu genetik değişiklikler şimdilik insanlara uygulanamayacak durumda, fakat araştırmacılar bu konuda senolitik olarak bilinen en az yedi molekül saptadı.

Şu an bir klinikte, böbrek hastalığı olan hastalarda iki ilaç denenmekte. Yanı sıra, birçoğu kanser ilaçları olan moleküller, yan etkilere sebep olur. Sağlıklı hücreleri öldürebilir veya trombosit sayısındaki düşüşü tetikleyebilirler.
Rotterdam Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi hücre biyolojisi uzmanı Peter de Keizer ve meslektaşları yaşlanan hücreler için farklı bir strateji kullandılar. Yaşlanma karşıtı hücreler, p53 olarak anılan koruyucu bir proteini hareketlendirmeleri gereken DNA hasarını bulundururlar. Bunun yerine araştırmacılar, farklı bir protein olan FOXO4 p53’ün etkileşimini engellediğini keşfetti…
De Keizer ve arkadaşları bu konuda, peptit olarak bilinen p53’e eklenen FOXO4 segmentinin kısaltılmış bir halini bulunduran bir molekül hazırladılar.

FOXO4, p53’ü engelledi ve yaşlanan hücrelerin imha olmasını sağladı ve sağlıklı hücreler zarar görmedi.Bu molekülü hızla yaşlanan genetiğiyle oynanmış farelere enjekte etti. Bu kemirgenler, normal farelerin yarısı kadar yaşamaktalar ve sadece birkaç aylıkken kürkleri dökülür ve böbrekleri zayıflar. Fakat uygulanan molekül, kürkün yoğunluğunu artırdı ve böbrek hasarını tersine çevirdi. Aynı molekül yaşlı farelerde de denenince benzer bir durum saptandı. Tabi insan testleri için çok erken ancak bu sonuçlar bile umut vaat edici.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here