Hangi Para Biriminden Geliriniz Varsa Oradan Borçlanın

401

Müstakil Sanayiciler ve İş Adamları Derneğinin (MÜSAİD) 21.  olağan genel kuruluna katılan genel başkan Nail Olpak gündeme dair açıklamalarda bulundu. Tören Kuran-ı Kerim okunmasıyla, saygı duruşuyla ve İstiklal Marşı ile başladı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan genel başkan Opak, ”2016 yılı dünya üzerinde düşük büyüme tuzağının olduğu konuşularak geçti, Türkiye’de bulunan sıkıntılar dünyada da mevcut. Türkiye bu süreci yüzde 1, 8 küçülerek geçirirken sadece Almanya ve ABD 2016 yılını büyüyerek geçirmeyi başarabildi” dedi.

2017 yılı beklentileri için anket yapıldı

“2017’de beklentilerimizin ne doğrultuda olduğunu belirlemek için bir anket yaptık. Şahsi değerlendirmelerden çok bu anketler doğrultusunda önümüze bakmak bizim için daha iyi olacaktır. ”diyen genel başkan Opak şöyle devam etti, ”Anket sonuçlarına göre üyelerimizin yüzde 38’i bu yıl yeni tarım yatırımları yapmayı planlıyor. Yüzde 31’lik kısım yeni projeleri hayata geçirmeyi planlıyor, yüzde 33’lük kısım ise tasarruf yapmayı planlıyor. Bu aslında bizim ülkece en büyük sorunumuz. Bu konuda gerekli önlemleri alırsak bazı sıkıntıları rahatlıkla aşarız. Son yüzdelik dilimi ise yüzde 48’lik bir bölüm oluşturuyor. Bu arkadaşlarımızda 2017’ye umutla bakıyor ve daha güzel bir dönem bekliyor. ” Şeklinde konuştu.

Döviz piyasalarındaki mevcut durum

Kendisine bu konuda çok soru sorulduğunu ancak kişisel bir değerlendirme yapmaktan kaçındığını vurgulayan genel başka Opak, ”Doların bir ayağı dışarıda. Amerikan Merkez Bankasına etki yapamayacağımız aşikar. Biz bu konuda pasif kalıyoruz ama bu hiçbir şey yapamayacağımız anlamına gelmiyor. Gerekli önlemleri ve tedbirleri aldığımız taktirde bu durumu minimum zararla atlatabiliriz. Ekonomist olarak bu duruma baktığımda dolarda bir artış var ama tahvil piyasasında bu artık yok. Diğer yandan ülkenin risk priminde de bu artış söz konusu değil yada yurtdışına çıkan dolar miktarında da bu artış söz konusu değil. Bu demek oluyor ki biz bazı suni olayların içerisindeyiz. İşte bu yüzden bu durumlara karşı gerekli önlem ve tedbirler alınırsa en az zararla bu dönemi atlatabiliriz. ”şeklinde görüş belirtti.

Anayasa değişikliğinin kararını millet verecektir

TBMM genel kurulunda kabul edilerek yasalaşan Anayasa değişikliğine de değinen Opak, ”Biz iş dünyası olarak bu sürece giderken daha az kırgınlık ve daha sakin günlerin geçmesini temenni ediyoruz. Anayasa bütün ülkeyi ilgilendiren bir konu, bu konuda da yine en doğru kararı millet verecektir. ”diyerek sözlerini sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here