Hamilelikte Yenmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

399

Hamilelik süreci kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Hamilelikte psikolojik ve biyolojik faktörler bebeğin ve annenin sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Bir çok sorun ile mücadele etmeye çalışan anne adayları, bu dönemde bebeğinin sağlığı için ilaç almaktan bile geri durur. Birtakım kronik rahatsızlıklarında, bitkisel destekler ile rahatlamaya çalışırlar. Ancak kullanılan bu besinler kimi zaman anne adayına olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bu nedenle hamile bayanların geçirdikleri bu süreç dahilinde sırf şifalı diye her bitkiye yönelmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde asla tüketilmemesi gereken şeylerin başında alkol ve sigara gelmektedir. Anne adayı hamile olan kişi bu iki zararlı alışkanlığı devam ettirdiği sürece karnında taşıdığı çocuğun hayatını ve sağlığını riske atmış olmaktadır. Bunun yanında sigara içilen ortamlarda dahi bulunulması bebeğe zarar vereceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.

Hamilelerin dikkat etmesi gereken bir diğer şey ise çiğ et tüketmemeleridir. Az pişmiş seven anne adayları bebeklerinin sağlığı açısından en azından bu dönem içerisinde pişmiş et tüketmeye özen göstermelidirler. Özellikle Suşi tarzı balıklar tercih edilmemelidir. Günlük hayatta tüketilen ve sağlıklı olmayan besinler hamilelik döneminde daha da çok tehlike arz etmektedir.

Anne adayları hamilelikte bol tuzlu yiyeceklerden uzak durmalı, bu konuda titiz davranmalıdır.

Rastgele bitki çayı tüketimi yapılmamalıdır kimi bitki çayları anne karnındaki bebeğin hayatını tehlikeye atarak düşük yapma riskini ortaya koyabilmektedir.

Tüketilecek olan yeşillikler sirkeli suda bekletilip iyice yıkandıktan sonra yenmelidir.

Hazır gıdaların tüketilmesi de içeriğinde bulunan koruyucu madde, kimyasallar, tuz şeker oranının yüksek olmasından dolayı anne çocuk sağlığına zarar vermektedir, Bu nedenle uzak durulmasını da yarar vardır,

Şekerlemeler, kızarmış patates ve diğer kızarmış yiyeceklerin kan değerlerindeki olumsuz etkiye nedenlerini düşündüğümüzde, bebek sağlığını doğrudan etkileyeceği gözaltı edilmez bir gerçektir.

Yumurta tüketiminde özellikle çok pişmiş olması faydalı olacaktır. Az pişmiş yumurta gebelikte uzak durulması gereken bir besindir. Çünkü bakteriler annede çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına ishale kadar yol açacağından, gıda zehirlenmesi ortaya çıkabilmektedir.

Fındık, fıstık, kuruyemişler abartmadan tüketilmelidir. Bebek doğduktan sonra alerjik durumların görülmesini tetikleyen den dolayı anne adayları bu konuda. titiz davranmaktadır

Çiğ sütten uzak durulmalı mutlaka kaynamış ya da pastörize süt tercih edilmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here