Hamilelikte Sık Sorulan Sorular

418

Hamilelik sürecinde anne adaylarının geçirmiş olduğu birçok sorun hemen hemen herkeste meydana gelmektedir. Her ne kadar bireysel farklılık gösterse de, sizler için gebelikte meydana gelen ve anneler arasında kaygı yaratan durumları belli başlıklar altında sayfamızı hazırladık. Hamilelikte en çok sorulan ve kaybına neden olan soruları ve yanıtlarını Dilerseniz hep birlikte inceleyelim.

Mide bulantısı ve kusmadan dolayı yemek yiyemiyorum ne yapmalıyım?

Oldukça normal bir süreç olan gebelikte ilk 3 ay anne adaylarına rahatsız eden mide bulantısı ve kusma nedeniyle beslenmede bir takım sıkıntılar ortaya çıkması olağandır. 12 haftaya kadar devam edebilecek olan bu süreçte beslenme programınızı az az ve sık sık olarak düzenleyin. Çok yağlı yiyecekler tüketmeyin sabahları aç karnına kavrulmamış sarı leblebi ya da tuzlu çubuk tüketin.

Hamileyim ve Kanamam var ne yapmalıyım?

Özellikle gebeliğin ilk aylarında oluşan kanama problemleri anne adaylarının karşılaştığı sorunlardan birisidir. Bu durum karşısında endişelenmeyin. Ancak çok rahat da davranmayın, bebeğin yerleşme kanaması diye adlandırdığımız olan bir durum ile karşı karşıya olabilirsiniz. Yine de bu durumu doktorunuzdan duymak için mutlaka muayeneye gidin. Eğer kanamanız yoğun ve kırmızı renkte ise düşük tehlikesi geçiyor olabilirsiniz. Ultrasonla baktırıp ilaç ve istirahat tedavilerini uygulayın.

Hamilelikte spor sakıncalı mı?

Normal hayatta büyük önem taşıyan spor gebelikte de anne adayının ve bebeğin sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Normal doğum yapmak isteyen anneler spora önem vermelidirler. Günlük yarım saatlik yürüyüşler pilates ve yoga egzersizleri kilo kontrolünde ve doğuma hazırlık aşamasında sizi rahatlatacaktır. Spor yapan hamileler sırt ağrısı ve bacak kramplarından daha az şikayetçi olurlar .

Ağır yük kaldırmak gebeliğe zarar verir mi?

Gebelikte ağır kaldırmak önerilmeyen bir davranıştır. Bebeğinizin sağlığından çok sesin bel ve sırt sağlığımız için olumsuz bir harekettir. Ancak düşük ve erken doğum riski taşıyan gebelerin ağır yük kaldırmaları kesinlikle tavsiye edilmez.

 

Gebelik sırasında cinsel ilişki yasak mı?

Erken doğum ya da düşük riski olmayan kişiler için hiçbir şekilde böyle bir yasak bulunmamaktadır. Ancak bazı hekimler gebeliğin ilk ayı ile son iki ayında düşük ve erken doğuma neden olacağından dolayı önem vermektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here