HAMİLELİK DÖNEMİNDE VARİSTEN KORUNMA YOLLARI

394

 

Varis özellikle hamilelik dönemlerinde sıkça karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Bacaklardaki toplar damarlar kirli kanları temizlenmesi için kalbe taşır. Kalbe kadar devam eden bu damar yolu boyunca bacaklarda bulunan toplar damarlarda yer çekimine karşı kapakçıklar bulunur. Kan toplardamar yolundan yukarı doğru çıktıkça kapaklar kapanır ve geriye doğru gelerek bu noktada göllenme oluşmasını engeller. Bu şekilde de toplar damarlar şişmez.

Karnın içinde kalın çaplı olarak kalbe kadar ulaşan toplar damar yolu hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin ve rahmin büyümesi etkisiyle kanın dönüşü zorlaşır ve kalbe gidemeyen kan, yer çekiminin etkisiyle bacaklardaki kapakçıkları zorlayarak varis oluşumuna neden olabiliyor.

 

Hamilelik döneminde her on kadından altısı varis sorunu yaşıyor 

Gebelik süresince meydana gelen hormonsal değişiklikler sebebiyle toplar damar duvarının gerilmesi, vücut sıvılarının artması, kilo alımı ve bel kemiğinde meydana gelen eğrilme gibi faktörler oluşur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre uzmanlar, gebelik dönemindeki meydana gelen değişikliklere dikkat çekerek, her on kadından altısının varis sorunu yaşadığını bildiriyor. Ayrıca uzmanlar gebelik dönemi öncesi kişide varis problemi varsa ve fazla kiloluysa gebelik dönemin bu sorunla karşılaşma ihtimallerinin daha yüksek olduğuna vurgu yapıyorlar.

 

Hamilelik döneminde varisten korunmanın en etkili yolu yürüyüş yapmak

Toplar damarların yer çekimine karşı çalışma prensiplerini yerine getirmek için bacaklardaki kaslar kasılarak damarlarında kasılmasını sağlar ve kan kalbe ulaştırılır. Bu sebeple hamilelik döneminde varisten korunmanın en etkili ve bebeğe en zararsız yolu bol bol yürüyüş yapmaktır.Damar kasıcı veya kan sulandırıcı gibi ilaçların kullanılmasında bebeğin zarar görebilme riski olmasından dolayı varisten korunmak için tercih edilmemesinde fayda vardır. Ayrıca gün içerisinde uzun süre hareketsiz veya ayakta durmanızı gerektirecek bir durum söz konusuysa mutlaka varis çorabı kullanmalısınız.

 

Varis tedavisi hamilelik dönemi sonrasına da bırakılabilir

Gebelik süresince yaşanılan varis probleminin giderilmesi için anneye kendisinin ve bebeğinin zarar görmemesi için ilaç verilmemesi mümkündür. Zira doğum sonrası da varis probleminin tedavisi için birçok yöntem vardır.Bunlardan bir tanesi de Latince ismi skleroderma terapi olan köpük tedavisidir. Bu tedavide ince uçlu iğnelerle damar içine girilerek, kan ile birleştiğinde köpürme meydana getiren bir kimyasalın, damar duvarlarına eklenerek varisli bölgenin ortadan kaldırılması sağlanır. Gayet basit olan bu tedavi kısa süren, anında sonuç veren,ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir tedavi yöntemidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here