HAMİLELİK DÖNEMİNDE İSHAL

374

Kadınlar hamilelik dönemlerinde ishal problemini sıkça yaşayabiliyor. Bunun sebebi dış faktörler olabileceği gibi, hamilelik döneminde meydana gelen hormonsal değişikliklerde olabiliyor. İshal genellikle ciddi değildir fakat yüksek ateş ve kusma gibi önemli faktörlerle birlikte görülüyorsa doktora gidilmesi ve kontrol altına alınması gerekiyor.

 

Gıda zehirlenmesine dikkat

Hamilelik döneminde meydana gelen ishalin sebeplerinden bir tanesi de gıda zehirlenmesidir. Hamile kadınlar bu durumla karşı karşıya kaldıklarında uzun süreli ateş, kusma ve karın ağrısı yada hastaneye gitmelerini gerektirebilecek bakteri enfeksiyonu yaşayabilirler. Gıda zehirlenmesinin en belirgin özellikleri ateş ve titremedir. Mide bulantısı, mide ağrısı, ishal ve susuz kalma gıda zehirlenmesinin diğer etkileridir. Bazen hamile kadınlar ishalle birlikte şiddetli baş ağrısı ve karın ağrısı yaşayabilirler. Bu durumda olan hamile kadınlar mutlaka hastanede kontrol altında tutulmalıdır. Gıda zehirlenmesinin vücut üzerindeki etkileri 24 saat sonra biterek vücut tekrara normale dönebilir.

Mide virüsleri ishalde etkili oluyor

Hamilelik döneminde ishalin bir diğer sebeplerinden bir tanesi de mide virüsleridir. Hamilelik dönemini çok stresli geçiren kadınlarda mide problemlerinin görülmesine daha sık rastlanıyor.Mide virüsleri hafif veya şiddetli bir şekilde sindirim sistemine etki ederek, ishal olmaya yol açabiliyor. Tedavi süreci ise 1 – 10 gün arasında değişebiliyor.

 

Hormon seviyesindeki değişikliklerde ishale yol açabiliyor

Hamilelik sırasında hormonlarda meydana gelen değişikliklerde ishal olmada etkili olabiliyor. Hamilelik döneminde artan hormonlar sindirim sistemini yavaşlatıyor. Bunun sonuncunda da ishal olunması kaçınılmaz oluyor. Özellikle doğum öncesi ishal problemi sıkça oluşuyorsa,bununda sebebi doğum öncesi hormonların zirve yapmasıdır.

 

Beslenmedeki değişiklikler ishale sebep olabiliyor

Hamilelik dönemi ile birlikte değişmeye başlayan beslenme alışkanlıkları, metabolizmanın ve sindirim sisteminin bozulmasına yani ishal problemine sebep olabiliyor. Hamilelik döneminde bebeğin gelişimini direkt olarak etkileyen kadınlar,bu dönemde bebeğin gelişimi için bolca vitamin içeren besinler alıyorlar. Bu doğrultuda fazlasıyla sebze ve meyve tüketen bayanlarda ishal şikayeti fazla görülüyor. Bu durumun önüne geçebilmek için öncelikli olarak vücudun beslenme değişikliklerine adapte olması sağlanmalıdır. Bu noktada da alınan besinler kısa sürede fazla tüketilmemelidir. Hamilelik dönemi boyunca bebeğin gelişimi için vitaminler ve mineraller kararında tüketilmelidir. Hamilelik döneminde bazı gıdalara karşı hassasiyet oluşabildiği için şekersiz tatlılar ve yapay gıdalarda ishalin nedenlerindendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here