HAMİLELİK DÖNEMİ BULANTILARINI AZALTAN BESİNLER

366

Gebelik döneminin en büyük problemlerinden bir tanesi de sıkça meydana gelen mide bulantısıdır. Özellikle de sabah bulantıları daha sık meydana gelmektedir. Sabah bulantılarının sebepleri uzun yıllardan beri araştırılıyor ve hala araştırılmaya devam ediliyor fakat henüz kesin bir sonuç bulunmuş değil. Mide bulantıları genellik hamileliğin altıncı haftasında başlar ve ilk üç aylık dönemin sonuna kadar devam eder. Bazı kadınlarda ise bulantı sorunu hamilelik süresi bitene kadar devam edebilir. Bu süreçte bazı besinler tüketilerek bulantılar azaltılarak,hamileliğin daha rahat ve daha mutlu geçmesi sağlanabilir.

 

Bulantıları azaltan en etkili besin zencefil

Hamilelik döneminde bulantıların azalması için en etkili besin zencefildir.Eğer zencefili doğal formunda bulunduran besinler bulabiliyorsanız, bu ürünle mide bulantının azalmasında önemli ölçüde etkili olacaktır. Yapılan araştırmalara göre kapsül formunda 1000 mg zencefil kullanılması hamilelik döneminde mide bulantılarını ve kusmaları azalttığı belirlenmiştir. Uzmanlar,mide bulantısının ve kusmanın giderilmesi için doğal besin kaynakları dahi olsa tüketilecek her besinin öncelikle doktora danışılmasını tavsiye ediyorlar. Zencefil içinde geçerli olan bu tavsiyeyi göz ardı etmemekte fayda var. Eğer doktorunuz zencefil hakkında olumsuz bir şey söylemezse, taze zencefil kökünde çay yapabilir, fırın tariflerine eklenebilir ve zencefil aromalı ürünler eğer içinde gerçek zencefil varsa tercih edilebilir.

 

Miden bulantısı fazla olmasın diye sıvı almamak yanlış

Bazen hamileler mide bulantısına ciddi şekilde maruz kalırlar. Bu durumda sıvı tüketmek istemezler. Çünkü sıvı tüketmeleri halinde mide bulantılarının artacağını düşünürler. Ancak uzmanların açıklamalarına göre bu düşünce son derece yanlış bir düşüncedir. Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaması durumunda mide bulantısının artarak devam edeceğini aktaran uzmanlar, bu konuda yapılan yanlışların önüne geçilmesi gerektiğini bildiriyorlar. Ayrıca uzmanlar tuzlu besinler ile hem susuzluğun körüklenebileceğini hem de bu besinlerin içerisinde barındırdığı karbonhidrat neticesinde mide bulantısının azalacağını söylüyorlar. Vücut hamilelik dönemin fazlasıyla su tutup ödem olacağı için her bulantıda tuzlu besinlere başvurulmaması gerektiği de ayrıca belirtiliyor.

 

Süt ürünleri bulantının azalmasında etkili

Gebelik döneminde mide bulantısını azaltan besinler arasında süt ürünlerinin ayrı bir yeri vardır. Zira süt ürünleri içerdikleri anti asit sayesinde mide asidini düzenleyerek bulantının azalmasında etkili olurlar. Su içeriği fazla olan üzüm, armut, kereviz gibi gıdalarda bu dönemde mide bulantısının azalmasında yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here