HAMİLELİK DE BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

454
hamilelikde-beslenme

Hamilelik de Beslenmenize Dikkat Edin…

Sağlımızın önemi için günlük yaşantımızda bazen yada çoğu zaman gerekli özeni göstermediğimiz beslenme şeklimiz, hamilelik dönemin iki kat daha önemli bir hal alıyor.

Zira kendimizden daha çok doğacak olan bebeğimiz düşünmemiz, doğum öncesi gelişebilecek birçok zararlı etkenin önüne geçmemiz gerektiğini biliyoruz. Uzmanlar, hamilik döneminde beslenmeye ayrı bir parantez açıyorlar. Ayrıca hangi dönemde nasıl ve ne kadar beslenilmesi gerektiğini açıklıyorlar. Üç ayrı döneme ayrılan hamilelik, ilk 13 hafta için birinci trimester, 14 – 26 hafta için ikinci trimester ve 27 – 40 haftaya kadar olan süre için ise üçüncü trimester adını alıyor. Her dönem için nasıl beslenmeniz gerektiğini, uzmanlardan aldığımız bilgilerle sizler için derledik.

İlk 13 haftalık (birinci trimester) gebelik döneminde beslenme;

Uzmanlara göre bebeğinizin gelişimi için en önemli evre ilk 13 haftadan oluşan dönem. Öncelikli olarak günlük hayatınızdaki beslenmenizi gözden geçirin. Çünkü bebeğiniz direk olarak sizden besleniyor. Günlük hayatınızdaki beslenmeyi düzene koyduktan sonra bu dönemde sizler için önemli olan, karbonhidrat ve protein, vitamin ve mineral tüketimine özen gösterin. Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre, birçok kişi hamilelik döneminde kilo alma kaygısı yaşadığı için özellikle karbonhidrat içeren besinlere gerekli ilgiyi göstermiyor.

Son derece yanlış olan bu düşünce sizi ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkiliyor. Karbonhidrat’ın sadece ekmek ile değil sebze, meyve, tahıl ve kurubaklagiller ile de alınabildiğini belirten uzmanlar, her gün bir adet yumurta, bir öğün kırmızı et veya balık, üç su bardağı süt ve ayran ile de protein ihtiyacının karşılanabilineceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Birinci trimester için önemli besin kaynaklarından biride folik asit kullanımı. Eğer kullanmıyorsanız mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

14 – 26 haftalık (ikinci trimester) hamilelik döneminde beslenme;

Bu dönemde bebeğinizin vücudu biraz daha geliştiği için vücudunun kan hacmide gelişiyor. Bu doğrultuda almanız gereken besinlerin demir ve B12 vitamini içermesine dikkat edin. Oksijen taşıma görevini üstlenen demir, hamileliğin bu döneminde kan üretimine önemli ölçüde katkı sağlar. Araştırmalara göre en iyi demir kaynağı, kırmızı et, yumurta, üzüm ve dut pekmezi olarak belirtilmiştir.

B12 vitamini ise bebeğinizin sinir sisteminin gelişmesi için olmazsa olmazlardandır. Eksikliğinde doğumsal rahatsızlıkların görülme oranı son derece yüksektir. Et, balık, süt, peynir ve yumurta gibi sadece hayvansal besinlerde bulunan B12 vitamini bu dönemin bir diğer önemli besinidir.

27 – 40 haftalık (üçüncü trimester) gebelik döneminde beslenme;

Hamileliğin gelinen bu son döneminde, bebeğiniz aldığınız besinleri direk olarak depolamaya başlıyor. Kemik gelişimini tamamlayabilmesin için bu dönemde özellikle kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerlik besinlerin tüketilmesi uzmanların önerisi.

Kalsiyumu en verimli şekilde, süt ve süt ürünlerinden, pekmezden ve yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz. Magnezyum için badem, fındık, tam tahıllı besinleri ve tahıllı besinleri tercih etmelisiniz. Son olarak potasyum için ise muz, kayısı ve patateste başta gelmek üzere bolca meyve ve sebze tüketmenizde fayda var.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here