Hamileliğin 5 Belirtisi Nelerdir ?

422
hamilelik-belirtileri-nelerdir

Hamileliğin 5 Belirtisi Nelerdir ?

Hamile olduğunuzdan emin değil misiniz? Şüphe mi ediyorsunuz ?
Hamileliğin Belirtileri Ne Zaman Başlamaktadır ?

Kadınların her ay düzenli bir şekilde yaşamış oldukları adet kanamaları, yumurtalıkların tazelenmesi için kesinlikle gerekmektedir. Bazen bu düzen bozulabilmektedir. Bundan dolayı akla ilk gelen soru da Acaba Hamilemiyim? sorusudur.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İmplantasyon olarak bilinen bu kanama adet kanamasından çok farklı bir şeydir. 1-2 gün kadar sürmektedir. Adet kanaması gibi değilde sadece lekenme olmaktadır. Bu Septom nedeni ile birlikte hamileliğin ileri ki zamanlarında HCG yani gebelik olarak adlandırılan safha gerçekleşmeye başlamaktadır. Gebelikte hormon miktarının artmasından dolayı anne adayının başının dönmesi ve mide bulantısı yaşamasına neden olmaktadır. HCG hormonun artması gebelik döneminin ilk 48. saatinden başlayarak 10. haftasına kadar çok hızlı bir şekilde yükselme göstermektedir. Baş dönmesi, mide bulantısı ve aşırı derece de koku hassasiyeti görülmektedir. Tüm bu belirtiler hamilelik döneminin ilk safhasında gerçekleşmektedir. 2. haftasında ise göğüste değişmeler başlamıştır. Bu değişimler 4. ve 6. haftasına kadar sürmektedir.

Sırası ile Belirtileri Nelerdir ?

1. Adet Tarihinde Gecikme Yaşanması

Her ay düzenli olarak yaşanan adet kanaması olayında gecikmeler meydana gelmesi sonucu hamilelikten şüphe edilmektedir. Fakat her gecikme yaşanması gebelik değildir.

2. Göğüslerde Hassasiyetler Yaşanması

Erken gebeliklerde en çok yaşanılan olay göğüslerde aşırı derece hassasiyetlik yaşanmasıdır. Göğüslerde büyüme, şişme ve karıcalanma gibi şeyler görülmektedir. Her hareket etmenizde bu şeylere rastlanmaktadır. Fakat nasıl düzenli olarak adet kanaması yaşanmaması gebelik olmadığı gibi her göğüs hassasiyetliği yaşamakta gebeliğin habercisi sayılamaz. Çünkü adet geçirme dönemine girerken de göğüslerde şişme ve büyüme gerçekleşmektedir.

3. Aşırı Derecede Yorgunluk Hissi

Gebe kalan anne adaylarında aşırı derece yorgunluk hissedilmektedir. Akşamları erken uyuma, gün içerisinde yorgun olma ve çok uyuma gebeliğin habercisidir

4. Sürekli İdrar Çıkma olayı Yaşanması

Hamilelik döneminde rahimde büyüme yaşanmasından dolayı sürekli olarak idrar çıkması olayı yaşanmaktadır. Fakat sık sık idrar çıkması sadece hamilelikten dolayı yaşanmamaktadır. Bol bol su içmenizdende kaynaklanmaktadır.

5. Baş Dönmesi

Gebeliğin ilk haftalarında anne adaylarında sık sık baş dönmeleri yaşanmaktadır. Fakat araştırmalara göre ise bir çok anne adayı bu olayı yaşamadan hamilelik geçirmektedir. Bundan dolayıda her baş dönmesi hamilelik belirtisi değildir. Ciddi bir hastalığınızdan dolayıda başınız dönebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here