HAFTADA 1-2 GÜN EGZERSİZ YAP SAĞLIKLI YAŞA

455
spor_egzersiz-foto

HAFTADA 1-2 GÜN EGZERSİZ YAP SAĞLIKLI YAŞA…

Birçok defa günün yoğunluğundan veya yorgunluğundan egzersizi arka plana atıyoruz. Gerçekten her gün onca işin arasın düzenli olarak egzersiz yapmak zor gelebilir. İşte tamda bu nokta uzmanlar yaptıkları araştırmayla haftada bir-iki gün yapılacak olan doğru egzersizin, tüm hafta sonunu egzersizle geçirmekten çok daha faydalı olduğunu belirtiyor. Özellikle 40 yaş ve üstü için büyük bir önem arz eden egzersizler, çoğu zaman sonraya bırakılıyor yada yanlış şekilde yapılarak tam verim alınmasını engelliyor. Bugüne kadar bu konuyla ilgili birçok araştırmaya imza atan uzmanlar, yaptıkları son araştırmada, doğru egzersizin kısa sürede de yapılabileceğine dikkat çekti.

Uzmanlar son yaptıkları araştırmalara göre sağlıklı yaşamak için haftada 1-2 gün egzersiz yapmanın yeterli olacağını belirtti. İngiltere ve İskoçya’da 40 yaş üstü 64 bin’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmalarda, 7 gün için önerilen 150 dakikalık egzersizin hafta içine aktarılarak yapılması durumunda erken ölüm riskinin üçte bir oranında azaldığı saptandı.

 

ARAŞTIRMALAR 18 YIL SÜRDÜ…

Loughborough ve Sydney Üniversitelerinin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen araştırma katılımcıları 18 yıl boyunca egzersiz yaparken harcadıkları zamanı ve sağlık durumlarını ele alarak bu araştırmayı gerçekleştirdi. Uzmanlar bir hafta içinde yapılan egzersiz miktarının çok sıklıkta olsa bile bir önemi olmadığını, gerekli kurallara uyulduğu takdirde çok kısa sürede egzersiz’in faydalarının ortaya çıkabileceğini belirtti. Araştırmaya göre haftada bir yada iki gün egzersiz yapan kişiler kalp damar rahatsızlıklarından ölme risklerini yüzde 41, kanserden ölme risklerini de yüzde 18 oranında azalttı. Haftada doğru bir şekilde 3 yada 4 gün egzersiz yapanlarda bu oran yüzde 44 ve yüzde 21 olarak artık gösterdi. Daha birçok hastalığın önüne geçmede büyük bir pay sahibi olan doğru şekilde yapılan egzersiz, sağlık yaşam için vazgeçilmezlerin arasında bulunuyor. Araştırmaların öncülüğünü yapan Loughborough Üniversitesinden Dr. Garry O’Donovan,   BBC’ye yaptığı açıklamada bu araştırmanın hafta içi yoğunluğundan dolayı egzersizi hafta sonuna sıkıştıranlar için umut verici bir durum olduğunu söyledi.

Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki her zaman gözümüzde büyüttüğümüz, zor gelen, hafta sonu yaparım dediğimiz egzersizler, aslında çok kısa bir sürede doğru şekilde yapıldığı takdirde istediğimiz verimi bize sağlıyor sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürebilmemiz için en büyük yardımcımız oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here