GÜMRÜK VE TİCARET BAKANINDAN BANKALARA GÖZDAĞI

560

GÜMRÜK VE  TİCARET BAKANINDAN BANKALARA GÖZDAĞI

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Tüfenkci ilk olarak anayasa değişikliğini ele alarak, ”Muhalefetin gerilim üreterek Meclisi engellemeye çalışıyor. Beklenen daha çok gerilimli geçmesiydi ama görülen o ki beklenen kadar gerilim söz konusu değil. Muhalefet kanadı özellikle CHP kendine yakıştığı gibi davranıyor. Her şeye rağmen genel kurulumuz dimdik ayakta. Bu doğrultuda da maddeler fire vermeden tek tek geçiyor. Aynı şekilde 2. tur oylamalarında firesiz geçeceğini umut ediyorum. Milletimizin karşısına anayasa değişikliğini götüreceğiz. En doğru kararı onlar verecektir. ” dedi.

 

Güzel çalışmalar yaptık

 

Bülent Tüfenkci, MHP ile iyi ilişkiler içerisinde olduklarını belirterek, ”İki partide gereken ne varsa yapmaktan çekinmiyor. Hangi kurumlar kullanılacak, nasıl bir yol yöntem izlenecek ve daha bir çok konuda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yapılan çalışmalar Meclis kararının ardından kamuoyu ile paylaşılacak. AK Parti anayasayı neden değiştirme gereği gördüğünü kapsamlı bir şekilde anlatacak. ”şeklinde konuştu.

 

Bizi dize getiremeyecekler

 

Terör olaylarının anayasa değişikliğinin gündeme gelmesinde beri arttığına yönelik iddialara da yanıt veren , Tüfenkci, ”Her örgüt özellikle halkın çok olduğu yerlerde haince terör saldırısı düzenliyor. Üstüne birde ekonomi saldırıları başladı. Bunların hepsinin bir takım güçler tarafından organize edildiğini biliyoruz. Biz bir tane değil, birçok terör örgütü ile mücadele eden bir ülkeyiz. Bunu 15 Temmuz’da da gördük. Bu süreçten sonrada Türkiye’nin daha fazla üzerine gelindiğini hep birlikte görüyoruz. ALLAH’A hamd olsun başaramadılar, başaramayacaklarda. Aynı şekilde ekonomi anlamında da bunu başaramayacaklar. Bir ülkece birlik beraberlik içerisinde hareket ettiğimiz sürece bizi dize getiremeyecekler. ”diye konuştu.

 

Bankalara gözdağı, esnafa yeni kredi müjdesi

 

Sicil affı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Tüfenkci, ”Yaklaşık olarak 12, 5 milyona yakın kurum ve kuruluş bu af’tan yararlanacak. Kredisini, kredi kartını, çekini ödemeyenler daha sonra ödeseler bile 5 sene boyunca kara listede tutuluyor. İkinci krediyi almak istediklerinde de karşılarına böyle bir sorun çıktığı için kredi verilmiyor. Yeni yapılacak olan düzenlemeyle . çek, kredi, kredi kartı borcunuzu ödemişseniz yada 6 içerisinde ödeme gerçekleştirirseniz, sicil banka tarafından önemsenmeyecek. Bu yeniden kredi ve kredi kartı kullanımını gerçekleştirmeyi sağlayacak. Resmi gazete de yayımlandıktan sonrada daha detaylı şekilde inceleyeceğiz. Bu noktada hala kendi listelerine bakmayı tercih eden bankalar olursa da, biz o bankalara acımayacağız. Biz insanlarımızın hayatlarına beyaz bir sayfa açma derdindeyiz. Esnafımıza yeni krediler vereceğiz. Birçok esnafın 0 faizli kredileri kullanmadığını biliyoruz. Cumhurbaşkanımız tarafından da bankalara gerekli uyarılar yapılıyor. Bankaların piyasa şartlarını zorlamamaları gerekiyor. Bu konuda da gereken neyse yapmaya hazırız. ”diyerek sözlerini noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here