Güçlü Kemikler için Nasıl Beslenmeli?

470

Bedenimize ayakta tutan ve ayakta kalabilmenin için büyük önem taşıyan kemiklerimizin güçlenmesi büyük önem arz ediyor. İlerleyen yaşlarda kemik kırılmaları, omurga hareket bozuklukları, kemik erimeleri, diş problemlerinin açığa çıkmaması ve birçok hastalığın önlenmesi için kemiklerimize iyi bakmalı ve dengeli beslenmeliyiz. Kemikleri besleyen kalsiyum, magnezyum, potasyum, D vitamini ve Omega 3 bakımından zengin yiyecekler ile beslendiğini takdirde, geri dönüşümü sizlere güçlü kemikler olarak kaliteli bir hayat sunacaktır.Peki kemikleri güçlü tutmak için hangi yiyecekleri tüketmeliyiz? Dilerseniz gelin hep birlikte bu sorunun cevabını arayalım.

Kalsiyum içeren yiyecekler

Süt ve süt ürünleri

Çiğ ve tuzsuz kuruyemişler

İncir

Armut

Mango

Avokado

elma

Hindistan cevizi

Soğan

Sarımsak

Magnezyum içeren yiyecekler

Tam buğday

Balkabağı

Kuru erik

Fındık ceviz gibi kabuklu yemişler

Mercimek

Şeftali

Bezelye

Marul

Kuş kuşkonmaz

D vitamini

Magnezyum ve kalsiyum kemikler tarafından emilebilmesi için D vitamini şarttır. Cildin doğrudan güneşe maruz kalması ile vücut D vitamini doğal olarak üretir. Bu nedenle her gün güneş doğduktan hemen sonra yada gün batımından hemen önce güneşlenmelidir. Güneş almayan bölgelerde yaşayanlar ise yumurta ve yağlı balık tüketerek eksiğine giderebilir.

Potasyum içeren yiyecekler

Kuru erik

Baklagiller

Avokado

Kayısı

Omega 3 içeren yiyecekler

Keten tohumu

Tereyağı

Yumurta

Nilüfer

Protein içeren yiyecekler

Avokado

Et balık yumurta

Sert kabuklu yemişler

İnsan vücudunda kalsiyumu emen ve kalsiyum vücut tarafından emilmesini önleyen bazı yiyecekler de bulunmaktadır. Yiyecekleri tüketirken özellikle kalsiyum eksikliği olanların bu konuya dikkat etmesi önerilir. Aşağıda sizlere kalsiyumun iyice emilmesini önleyen yiyeceklerin listesini aktardık. Bu yiyeceklerden uzak durarak kalsiyum dengenizi düzenleyebilirsiniz.

Kalsiyum emilimini önleyen yiyecekler

Alkol

Sigara

Kahve

Kızartılmış yiyecekler

Aşırı hayvansal protein

Rafine gıdalar

Tuzlu yiyecekler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here