Gribi Çabuk Geçiren Yiyecekler

145

Mevsim değişikliği nedeniyle sık sık karşı karşıya geldiğiniz grip virüsleri, kimi zaman hayatımızı olumsuz etkiliyor. Bulaşıcı bir hastalık olan grip, öksürük, hapşırık ile etrafa saçılan damlacıklardan kolaylıkla bulaşır. Grip, virüslerin sebep olduğu bir hastalık olduğu için antibiyotik ya da ilaçlarla tedavi edilemez. En etkili tedavi yolu bol sıvı tüketip dinlenmek ve kalabalık ortamlardan uzak durmaktır. Bunun yanında gribi kolay atlatmak için evde tüketeceğiniz yiyecekler size destek olacaktır. Gribi çabuk iyileştiren ev tedavileri yaşam kalitenizi yükseltecektir. Sizde gribe yakalandığımızda hangi yiyecekleri tüketerek bir an önce bu rahatsızlıktan kurtulabilirim diye düşünüyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz

Gribe ne iyi gelir?

Tavuk suyuna çorba

Tavuk suyu sıcaklık bağışıklık sistemini kuvvetlendirir , biran önce gribi atlatmanızı sağlar

Sıvı tüketimi

Grip olduğunuzda tüketilen sıvının arttırılması boya ve yapışkan balgamın incelmesine neden olur ve hastalığının ilerlemesini engeller. Bitki çayları da içerisinde yer alacak şekilde her türlü sıvı tüketimini böylesi durumlarda artırmanın hastalık kolay bir şekilde atlatmanın sağlayacaktır.

Gargara

Tuzlu su ile yapacağınız gargara boğazları rahatlatır yaşam kalitenizi artıracaktır.

 Vazelin

Grip olduğunuzda sürekli burnunuzu sümkürmesinden dolayı oluşan, tahriş olmuş burun kenarı için vazelin kullanmanız cildinizi yatıştırıp rahatlama sağlayacaktır.

İstirahat

Özellikle ateşli ve ağır grip vakalarında istirahat büyük önem taşımaktadır. Dinlenerek bu rahatsızlığı daha kolay anlatabilirsiniz.

Vitamin takviyeleri

Doktorunuzun önereceği vitamin takviyeleri ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ,kolay bir şekilde gribi atlatabilirsiniz.

Banyo yapmak

Grip olacağınızı ilk hissettiğiniz anda sıcak su ile banyo yapmanın gri bir daha kolay atlatmanın sağlayacaktır

 Ortamın havalandırılması

Bulunduğunuz ortamda sürekli aynı havayı teneffüs etmek yerine sık sık odanızı havalandırmayı ihmal etmeyin. Bol oksijen ile temiz bir hava soluduğunuz da rahatladığını hissedeceksiniz.

Temizliğe Özen gösterin

Ellerinizi sık sık yıkamaya dikkat edin dokunma ile geçen virüslerden korunmak için hijyene dikkat etmelisiniz

 Meyve sebze

Özellikle c vitamini yönünden zengin olan meyve ve sebze tüketerek metabolizmanızı güçlendirebilirsiniz

Yoğurt

Günde 1 kase yoğurt yiyerek grip ve soğuk algınlığı riskini yüzde 25 azaltabilir, yoğurt içerisinde bulunan yararlı bakteriler ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here