Grafik Tasarım Nedir?

943

Çocuklarımıza meslek tavsiye ederken klasik cümleler kurarız. “Oğlum (ya da kızım) sen, bence avukat ol, yok aslında sana öğretmenlik yakışır.” , “Benim oğlum doktor olacak, beni iyi edecek.” ,  “Benim kızım hemşireliği okuyacak, hem garanti hem de temiz iş…” gibi daha birçok cümleler kurarız. Peki “Benim çocuğum grafiker (grafik tasarımcı) olacak, çok güzel çizimler yapacak, çok para kazanacak.” diyeni duydunuz mu? “Hayır!” dediğinizi duyar gibiyim. Evet grafik tasarım işi aslında bir meslektir. Birçok insan bu alanda iş yaparak evinin geçimini sağlıyor. Ama bir doktorluk, mühendislik, öğretmenlik kadar popüler değil tabii…

Tasarım deyince aklımıza birçok meslek dalı gelebilir. Örneğin takı tasarım, iç mimarlık, mobilya tasarımı, moda tasarımı… Tasarım hayal etmekle başlar. Zihninizde canlandırdığınız şeyleri somutlaştırarak tasarıma adım atabilirsiniz. Mesela çocuğunuz için natürel bir oyuncak tasarlayıp onu ağaçtan çıkartabilirsiniz. Veya evinizdeki artık malzemelerden ev eşyası ya da süsü tasarlayabilirsiniz.

Peki gelelim grafik tasarım ne demek, grafik tasarımcılar ne yapar; bu konuyu ele alalım. Grafik, çizim demektir. Grafik tablolardan hatırlayabilirsiniz. Tasarım ise yapmayı düşündüğünüz şeyi zihninizde planlamaktır. Yani zihninizde planladığınız işi, bir kalemle kağıda döktüğünüzde veya çizdiğinizde grafik tasarım işi yapmış oluyorsunuz. Bunu bir örnekle daha somut hale getirelim. Bir iş yeri açtınız, bunun tanıtımını yapacaksınız ve el ilanı bastırıp dağıtmak istiyorsunuz. Bir kalem ve bir de kağıt alıp iş yerinizle ilgili öne çıkmasını istediğiniz şeyleri kağıda yazın. İmajınıza ve işlevinize uygun bir slogan belirleyin. İş yerinizin logosunu çizin, bütün bunları kağıda yerli yerince yerleştirin. Kısacası siz bir el ilanı tasarlamış olacaksınız. Bu yaptığınız tabii ki ilkel bir tasarım, neden mi; çünkü bu işlemlerin hepsi bilgisayarda özel programlarla yapılıyor. İşte tam bu noktada devreye grafiker yani grafik tasarımcılar giriyor. Az önce elinizle kağıda döktüğünüz her şey grafiker tarafından özel bir programla bilgisayarda gerçekleştiriliyor ve baskıya veriliyor.

Afiş, el ilanı, broşür, dergi, katalog, gazete gibi baskı ürünleri baskıya gitmeden önce grafikerin elinden geçiyor. Grafiker özel bilgisayar programında bu ürünlerin tasarımını yapıyor, baskıya hazır hale getiriyor. Aslında koskoca bir matbaanın beyni oluyor grafiker. Grafiker, tasarım yapmazsa o pahalı baskı makineleri bir işe yaramıyor.

Matbaalarda, reklam ajanslarında, dijital baskı merkezlerinde, yayınevlerinde ve gazetelerde iş alanı olan grafikerlik aslında hatırı sayılır bir meslektir ama ülkemizde çok popüler bir meslek olmadığı için pek de tercih edilmiyor. Yukarıda saydığım iş yerleri çıraklıktan grafiker yetiştiriyor. Bazı üniversitelerin güzel sanatlar akademisinde yer alan grafikerlik bölümleri de meslek tercihi yapacak gençlere tavsiye edilebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here