GÖZ KURULUĞUNA İYİ GELEN BİTKİLER

554

Sağlıklı gözleri dışarıdan kaplayan bir gözyaşı tabakası mevcuttur.Gözyaşı bezlerinin üretimi azaldığında,bu tabakanın hızla kaybolması söz konusu olabilir.Gözlerin kurumasını engellemek için göze rüzgar esmesinden, hava üflenmesi, gözleri ovalamak ve duman oranı oldukça yüksek olan yerlerde kalkmaktan kaçınılması gerekiyor. Eğer tüm korunma çabalarınıza rağmen göz kuruluğunun önüne geçemiyorsanız göz kuruluğuna iyi gelen bitkileri denemenizde fayda var. Bu bitkiler arasında en etkili sonucu lobelya yada göz otu olarak bilinen bitkinin verdiği belirtiliyor.Bitki uzmanları, göz yorgunluğu, göz kanlanması ve tahriş gibi birçok göz hastalığında tedavi amaçlı bu bitkiyi kullanıyorlar. Ayrıca bu bitkinin damarları büzücü etkisi vardır. Bu doğrultuda dokuların veya kan damarlarının küçülmesini gerektirecek rahatsızlıklarda tedavi olarak kullanılabiliyor. Göz kuruluğunun tedavisinde kullanılan diğer bitkiler ve uygulanışları haberimizde;

 

Göz otunun uygulanışı 

Göz otu,gözlere nem kazandırarak göz kuruluğuna karşı etkili olabiliyor. Bunun için bir çay bardağı kurutulmuş göz otunu bir su bardağı kaynayan suya atıp on dakika kaynatıyorsunuz. Kaynadıktan sonra çayı süzün ve temiz bir beze batırın. Bezin fazla suyunu sıktıktan sonra gözünü kapatarak bezi 10 – 15 dakika gözünüzde tutun. Bez kuruduğu taktirde tekrar çay ile ıslatıp fazla suyunu sıktıktan sonra gözlerinize koyabilirsiniz.

 

 

Papatyanın uygulanışı

Göz kuruluğu tedavisinde etkili olan bir diğer bitkide papatyadır. Yorgun gözleri dinlendirme ve nemlendirme etkisine sahip olan papatya,gözlere parlaklık katma konusunda da etkilidir. Kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kurutulmuş papatya ve poşet papatya çayı koyun. Yaklaşık olarak 10 dakika bekledikten sonra çayı süzün ve soğuması için buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra makyaj pamuklarınızı çaya batırarak ortalama 15 dakika gözlerinizde tutun. Pamuklar kurudukça yenileriyle değiştirebilirsiniz. Gözlerinizde rahatlama hissedinceye kadar bu işleme devam edebilirsiniz.

 

Rezene uygulanışı

Mutfakta yemeklerde genellikle kullanılan rezene, gözleri nemlendirmede de önemli bir role sahip.Yorgun ve kuru gözlere uygulanarak gözlerin tazelenmesi, serinlemeleri ve nemli olmaları sağlanabiliyor. Bunun için bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı rezene atıp demlenmesi için yaklaşık 15 dakika bekleyin. Daha sonra çayı süzerek temiz bir pamuğu veya bezi çay ile ıslatarak gözlerinizin üstüne koyun. Bu şekilde 10 dakika bekleyin. Gözlerinizde rahatlama hissedene kadar bu işleme devam edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here