Geleceği Tahmin Eden Kitaplar

187

Kehanet, gelecek hakkında tahminler yapmak demektir. Sosyal olayları ya da bilimsel gelişmeleri inceleyerek gelecek hakkında tahmin yürütmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bunun için yeterli bir bilgiye ve tecrübeye sahip olmak gerekir.

Geçmişte yazılan bazı kitapların yazarları gelecek hakkında yazılar yazmışlar, kitaplarını bunun üzerine kurmuşlardır. Hayal gücü çok geniş olan bu yazarlar şu an günlük hayatta kullandığımız birçok teknik aracı ya da buluşu  yıllar önce kitaplarında dile getirmişler. Şimdi bu kitaplardan bazılarını ayrıntılı olarak ele alalım.

1) Güliver’in Gezileri (Jonathan Swift)

Birçoğumuzun ilkokulda okuduğu bu kitapta Güliver, seyahat ettiği gemi fırtınaya tutulunca bir adaya vurur. Bu adada cüceler yaşamaktadır. 1726 yılında yayınlanan bu romanda her şeyin küçük olduğu Lilliput dünyasının astronotları Mars’ın iki uydusundan bahsederler. Bu keşif ise 1877 yılında yapılmıştır.

 

 

 

  1. Frankenstein (Mary Shelley)

1818 yılında yayınlanan bu kitapta  organ nakli yapılmıştır. Farklı insanların organları birleştirilerek bir canavar meydana getirir yazar. O yıllarda doku nakli olsa da ilk organ nakli ni (böbrek nakli) 1956 senesinde Dr. Muray ve arkadaşları başarı ile gerçekleştirmişlerdir.

 

 

 

 

  1. Paris in theTwentieth (Jules Verne)

Bu kitapta ise Jules Verne, çok ileri teknolojiyi yaşayan bir Paris tablosu çizer. Para transferleri, sensörlü aydınlatma sistemleri, gökyüzü reklamcılığı gibi birçok teknik buluş bu kitapta geçmektedir.

 

 

 

 

  1. Ay’a Yolculuk (Jules Verne)

1865’te yayınlanan bu kitapta yazar, NASA’nın 1969 yılında gerçekleştirdiği Ay’a yolculuk serüveninden bahseder.

 

 

 

 

 

  1. Geçmişe Bakış (Edward Bellamy)

1888 yılında çıkan bu kitapta ise günümüzde para yerine geçen kredi kartlarından bahsedilir.

  1. Denizler Altında 20.000 Fersah (Jules Verne)

Jules Verne’nin bu kitabı 1870 yılında yayınlanmıştır. Elektrikli denizaltının ilk bahsedildiği bu eserden yıllar sonra yani 1960’lı yıllarda bu icat gerçekleşmiştir.

  1. The Machine Stops (E. M. Forster)

1909 yılında piyasaya sürülen bu kitap anlık mesajlaşmanın geçtiği ilk kitaptır. Yeraltı dünyasının insanları internete benzeyen bir iletişim ağı kullanır.

  1. The World Set Free (H. G. Wells)

1917 yılında yayınlanan bu kitapta nükleer savaş ve tesiri çok yüksek silahlar anlatılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here