Fux Linux Nedir ?

684

Fux Linux nedir nasıl kullanılır işte cevap!

Fux Linux, GNU/Linux çekirdeğini temel almakta ve Türk geliştiricilerin tasarlamakta olduğu, free diğer bir değişle açık kaynak bir işletim sistemi. İşte bu açık kaynak işletim sistemi hakkında ilginizi çekecek çekmeyecek her şey!

Fux Linux hakkında ilginç her şey!

Microsoft’un farklı sürümleri gibi fakat tam anlamıyla değil Fux Linux’un da her tür kullanıcı için geliştirmiş olduğu sürümleri bulunmakta. Yanı sıra bu sürümler, iş istasyonu; bu sürümüyle son kullanıcıyla birlikte profesyonel kullanıcılarına da yönelmişler bir diğeri ise sunucu sürümü; bu sürümüyle de genel kullanıcıya hizmet verebilmesi oldukça iyi bir durum.

Fux Linux’un genel özellikleri

Şu anda İstanbul kararlı 1.3 sürüm seviyesinde olan Fux Linux, iş istasyonu sürümünü kullanacak kullanıcılara Cinnamon ve Gnome masaüstlerini sunmakta. Bu isimler aynı zamanda şehir isimleri olmakta. Bu farklı masaüstü türleri cihazların sisteminde otomatik ön kayıtlı halde bulunuyor. Bunun yanı sıra bu iki masaüstünde de ortak olarak gelen ön tanımlı uygulamalar şu şekilde:

– Ofis uygulamaları

– VLC Ortam Oynatıcısı

– Disk Yazıcı

– Mozilla Firefox Web Tarayıcı

Tabii iki masaüstünde de farklı isimlerde aynı işlevi gören uygulamalarla karşılaşmak mümkün. Fakat Gnome masaüstüne has olan özelliklerde var bu masaüstünde, ince ayarlar yapabilmenize imkan tanıyan özel uygulamalar bulunmakta. İki masaüstünde de kullanıcı dostu bir arayüz bulunmakta ve ayrıca kurulum aşamasında da kolay bir arayüz bulunuyor. Tamamen kullanıcının rahatını düşünmüşler. Tüm bunların yanı sıra her zaman zorlandığımız bir şey olan sürücü bulma işlemini sistemin kendisi sürücüleri internetten çekebilmekte.

Fux Linux Fedora tabanlı olmakta ve RPM paket sistemini kullanmakta ve oldukça akıcı bir kullanım imkânı sunmakta. Fux Linux, henüz çok yeni bir işletim sistemi olmakta. Bu yüzden pek etkin gibi görünmemekte fakat ilerleyen zamanlarda kullanıcılar eğer değerini anlar ve çabuk adapte olabilirse kullanıcı sayısında ciddi bir artış olabilir. Kullanıcı dostu ve Türk yapımı bir işletim sistemi olan Fux Linux bildiğiniz gibi firmanın ilk işi değil daha önce bir çok alanda da kendini göstermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here