EVDE EL BAKIMI

483

Günlük hayatta birçok mikroba maruz kalan ellerimizin bakımına ayrı bir önem vermemiz gerekiyor. İnsanlarla olan ilişkilerimizde de ayrı bir öneme sahip olan vücudumuzun en dikkat çekici organlarından biri olan ellerimiz, her daim temiz ve bakımlı olmalıdır. Bu doğrultuda evde el bakımınızı nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında birkaç bilgi vereceğiz.

 

Kullandığınız malzemelerin steril olmasına dikkat edin

Gün içerisinde elimiz mikroplara karşı korumanın en etkili yolu, ellerimizi sık sık yıkamaktır. Yıkamak ne kadar önemliyse gün içerisinde kullandığımız temizlik ürünlerinin kimyasal içeriklere sahip olmamasına dikkat ediniz. Manikür yaparken kullandığımız malzemeleri maniküre başlamadan önce güzel bir şekilde temizlemeli, manikürü bir güzellik merkezinde yaptırıyorsak malzemelerin steril olduğundan emin olmamız gerekmektedir. Ellerinizin soğuk kış aylarında çatlamasına engel olmak için eldiven ve nemlendirici krem kullanmanızda fayda var.

 

Tırnak bakımına dikkat

El bakımında dikkat etmemiz gereken önemli diğer bir hususta tırnak bakımına dikkat edilmesidir. Tırnaklarınızın kesim tarzından, tırnak törpüleme şeklinize kadar dikkat etmemiz gereken birçok önemli nokta vardır. Unutulmamalıdır ki sağlık ve bakımlı tırnaklar, bakımlı ellerini zeminini oluştururlar.

 

Evde el bakımınız için kullanabileceğiniz bitkisel kürler

 

At kuyruğu ile el bakımı

Tırnaklarınızın sağlıklı olması ve el bakımınız için 2 kaşık at kuyruğunu ince bir şekilde doğrayın. Yarım litre kaynar suyun içerisinde 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlenmesi gerçekleştikten sonra ellerinizi 5- 6 dakika bu suyun içinde tutun. İşlemden sonra nemlendirici krem kullanmanızda fayda var.

 

Besleyici yağlarla el bakımı

Yumuşacık pamuk gibi ellere sahip olmak istiyorsanız besleyici yağlarla yapacağınız bakım bu isteğiniz doğrultusunda size yardımcı olacaktır. Bu bakımı uygulamak için bir çay kaşığı lavanta yağı, yarım çay kaşığı bergamot yağı, bir tatlı kaşığı badem yağı ve yarım yemek kaşığı gliserini bir kap içerisinde iyice karıştırarak, içinde sıcak su bulunan başka bir kaba aktarın. Ellerinizi bu kabın içerisine sokarak 20 – 25 dakika banyo yaptırın. Bu işlemden sonra elleriz de kalan yağlar ile ellerinizi güzelce ovalayın ve yağları yedirin.

 

Nemlendirici maske

Bu maske genellikle kuru eller için tercih edilen önemli bir el bakım maskesidir. Maskeyi hazırlamak için bir tane haşlanmış patatesi iyice ezip üzerine biraz vazelin ve kuru papatya çiçekleri ekliyoruz. Karıştırdığımız malzemeleri ellerimize sürüp, ellerimizi pamuklu bir bez ile sarıyoruz. Yaklaşık olarak otuz dakika kadar bekledikten sonra ellerimizi ılık bir su ile yıkıyoruz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here