Erken Menopozu Etkileyen Faktörler

360

Belli bir yaşa gelen her kadının doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz, kimi zaman zorlu bir döneme geçiş aşaması olarak adlandırılıyor. Psikolojik değişiklikler, ani terlemeler, uykusuzluk, agresiflik, odaklanamama gibi belirtiler menopozun habercisi olabiliyor. Erken menopozu etkileyen faktörler arasında aile bireylerinin anne yada abla gibi yakınlık derecesi olanların girdikleri menopoz yaşı yer alıyor. Her ne kadar genetik yapı etkili olsa da, beslenme, yaşam şekli, stres gibi etkenler de menopoza girme yaşını tetikliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda, erken menopoza girme sebebi arasında yüzde 64 bölümü genetik olarak ortaya çıksa da, beslenme stres ve yaşam tarzı gibi faktörler yüzde 40’lık bölümü etkisi altına alıyor. Diğer yandan kişilerin yaşadığı bölgelerde etkili faktörler arasında yer alıyor.

Erken menopoza neden olan diğer etkenleri inceleyecek olursak şu şekilde sıralama yapabiliriz;

  1. Sigara kullanmak : Sigara içen bayanlar ile içmeyen bayanlar üzerinde yapılan çalışmaların ardından, sigara kullananların diğerlerine oranla daha erken menopoza girildiği ortaya çıktı. Verilere göre menopoza sigara içen kadınlar 2 yıl erken giriyor.
  2. Stres : Her ne kadar erken menopoz için tek başına bir neden olarak görülmese de, diğer etkenler ile bir araya geldiğinde, erken menopozu tetikleyen bir etken olarak karşımıza çıkan stres, hayatın her alanında olduğu gibi bu alanda da olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.
  3. Hareketsiz yaşam tarzı : İnsan sağlığı açısından büyük önem taşıyan sporgeri planda bırakıldığında, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya obezite çıkmaktadır. Obezite ise erken ergenliğe yol açmaktadır. Erken ergenliğe giren kız çocukları da erken menopoz sorunu ile karşı karşıya gelmektedir. Ailede menopoza erken giren ve obezite gibi genetik yapısında bulunan kişiler tehlike altındadır. Haftada 3 gün spor yapmak bu olasılığı en aza indirgemektedir.
  4. Kromozom bozuklukları : Frajil X Sendromu, Turner Sendromu gibi nadir karşılaşılan kromozom bozukluklarında, yumurtalıklar erken yaşta tükenmektedir ve menopoza davetiye çıkarmaktadır.
  5. Beslenme şekli : Vejeteryan olan ve düzenli beslenmeyen kişilerde erken menopoz görülme oranı artmaktadır.
  6. Kanser tedavileri : Kanser tedavisi için kullanılan ışın tedavisi kemoterapi ilaçları kadınlarda yumurtalıklarda çeşitli zararlar meydana getirmektedir. Böylelikle erken yaşta menopoz ortaya çıkmaktadır

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here