ERKEK DÜNYASINDA ZOR İŞ KADIN OLMAK…

414

ERKEK DÜNYASINDA ZOR İŞ KADIN OLMAK…

’’Toplum olarak zor günlerden geçiyoruz’’ bu cümleyi son günlerde ne çok duyar olduk dimi ?Din, dil, ırk ayrımı yapmadan bu bayrağın altında yaşayan kim varsa yaşıyor en içten duygularla hissediyor bu zorlukları. Tabi bazılarının işine gelmiyor o ayrı bir konu. Lanet olası terör olayları, döviz piyasalarındaki dalgalanmalar ve vergilerin arttırılması kadın, erkek fark etmeksizin iş hayatında olan birçok kişiyi olumsuz yönde etkilediği tartışılmaz. Bu durum karşısında sadece iş hayatında değil, kadın her yerde zorlanıyor. Millet’in psikolojisini bozan bu olaylar kocaların akşam eve geldiklerinde karılarına karşı tutumunu bile doğrudan etkiliyor. Erkek dünyasında sürekli bastırılmaya, kafası kapatılmaya ve evde oturmaya zorlanan kadın, evde oturup, bütün her şeyini çoluk çocuğuna harcayıp ve hiçbir ses çıkartmayıp bu dünyada eş’ten çok kutsal anne olmaya çalışıyor. Erkeklerde klişe haline gelmiş,’’kadınları anlamak zor’’ cümlesi aslında tam tersi yönde olmalıdır. Çünkü gerçek olan kadınları değil erkekleri anlamanın zor olmasıdır. Eşiniz, sevgiliniz, nişanlınız ve hatta oğlunuz bile size hiçbir zaman kendi dünyasını size ardına kadar açmaz. Aslında bizim bildiğimiz erkek hiçbir şey saklamaz her şeyi ortadadır gizlisi saklısı yoktur ama işte yanılıyor olmamızın en belirgin ispatı da erkeklerin duygularını yansıtmaması saklamasıdır.

Bu yüzden erkeğin aklından geçenlerle yaptıkları farklı olur ve kadınlar için iş biraz daha zorlaşır. Zaten “erkek dünyasında” kadınlar için ne kolaydır ki;akşama kadar evde oturmak, yemek yapmak, çocuk bakmak gibi daha bir sürü şey en kolay şeylerdir hatta kadın çalışıyor bile olsa işi rahattır yani o bile kolaydır. Erkekler çocuklarının annesi olan eşlerine karşı olumsuz hal ve tavırlarını sergilerken hep şunu unuturlar; ”kendi anneleri de bir kadın”.

Aslında erkek sorunları karşısında her zaman kendi kendine çözüm aramasa, paylaşımcı, yaklaşımcı, ılımlı ve sevecen olsa bu kötü senaryoların bir çoğunun önüne geçmiş olur. Erkeklerin bu tutumu çocukluk yaşlarına kadar dayanıyor. Örneğin kızlar okulda yaşadıklarını anlatma konusunda daha girişken olurken, erkekler ise daha sessiz ve kapanık olmayı tercih ediyor. Hal böyle olunca da erkeklerin büyüdükçe büyüyen sorunları kendi içlerindeki birikimle kadına şiddet, tecavüz, çocuk istismarı ve taciz gibi birçok ahlaksız olayın gerçekleşmesine zemin hazırlıyor. Erkeklerin bu duygu düşünce ve sinir sistemiyle kadınlar üstünde bu kadar baskı kurmaya çalışması bir kere daha erkek dünyasında kadın olmanın zorluğunu gözler önüne seriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here