ERGENLİK DÖNEMİNDE ANNE BABA TUTUMLARI

584

Ergenlik döneminde anne baba tutumları

 

Doğdukları andan itibaren her anlarını hayranlıkla izlediğimiz çocuklar, birey olma yolunda hızla ilerlerler. Tatlı bir telaş ile büyümeleri ve topluma yararlı bir birey olmaları için desteklediğimiz çocuklar, ergenlik döneminde daha hızlı bir gelişim içerisine girerler. Hormonların değişimi ile bu dönemdeki bedensel ve ruhsal değişiklikler, hem kendisine hem de çevresindekilere kimi zaman zor anlar yaşatabilir. Hemen her çocuk da aynı yaşlarda başlayan ergenlik dönemi ,ailelerin yanlış tutum ve davranışları ile kimi zaman beklenmeyen sonuçları neden olabilmektedir. Çocukların ergenlik dönemini rahat ve sağlıklı bir şekilde atlatabilmeleri için ebeveynlere büyük iş düşüyor. Ergenlerle doğru iletişim kurmanın yolu onları iyi gözlemleyip anlamaya çalışmaktan geçmektedir.

 

Artık çocukluktan çıkıp olgun bir birey olma yolunda ilerleyen ve bu dönemi çok hızlı geçiren ergenlik dönemindeki çocuklar adeta ikinci bir doğum aşamasından geçerler. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş i temsil eden ergenlik dönemi kırılgan ve dayanıksız bir ruh haline bürünür. Bedensel ruhsal ve toplumsal gelişme sürecinin yaşandığı gençlik çağını kapsayan bu dönem 12 ile 24 yaş arasında yaşanmaktadır .

Ergenlik dönemi için anne baba tutumları nasıl olmalıdır

  • Hayatının en önemli devresini geçiren bu yaştaki çocuklar için koruyucu aile tutumları, çocuğun kendini yeterli hissetmemesine anne babasına bağımlı olması gerektiğine ikna eder ve ilerleyen dönemlerde de bu şekilde davranışlar sergiler. Bu nedenle kendi işlerini kendilerinin hallede bilmesi için güven duygusunu aşılamalı ve problemleri kendi başına çözmesine olanak sağlanmalıdır.
  • Kendi kararlarını kendi vermesi için seçme özgürlüğü tanınan ergen bireyler, duygu düşüncelerini rahat bir şekilde ifade eder sağlıklı bir kişiliğe görünebilirler.
  • İlgisiz ve sevgisiz bir ailede bulunan yeterli sevgiyi göremeyen ergen, davranışlarında öz güven saygı yetersizliği ve saldırgan tepkiler ortaya koyabilir. Bu nedenle bu dönemde sevgiye ve İlgiye normalde olduğundan daha fazla hissettirmek gerekiyor.
  • Karar alırken ailedeki tüm bireyler ile ortak fikir alışverişinde bulunulmalı.
  • Aile içi kuralları belirlenirken aile toplantısı düzenlenip çocuklarında katılımcı olmaları sağlanmalı.
  • Ergen bir çocukla iletişim kurarken öncelikle dinlemek ve anlamak esas alınmalı.
  • Çocuğunuzu sevdiğinizi ona hissettirip bunun karşılıksız olduğunu anlamasını sağlamalı.
  • Sıklıkla karşılaşabileceğiniz hatalı davranışları karşısında anlayışlı bir tutum ile davranmalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here