Ergenler Tutunacak El İster

383

Çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki geçiş sürecine ergenlik diyoruz. Ergenlik kızlarda 10-12 yaşlarında başlarken erkeklerde ise 12 -14 yaşlarında kendini göstermektedir. Bu rakamlara baktığımızda liseye yeni başlayan öğrencilerin 14- 15 yaşlarında olduğunu düşünürsek, ergenliğe girdikleri süreç karşımıza çıkmaktadır. Anne babalar liseye başlayan çocuklarına kişilik açısından değerlendirirken,  erken olduklarını göz önünde bulundurarak hareket etmelidirler. Bunu dikkate almaz ve çocukla didişme yarışına girerlerse sürekli Ergen ile aile arasında çatışmalar meydana gelir. Çünkü çocuklar bu dönemde hormonların etkisi ile farklı bir kimliğe bilmektedirler ve adeta bu sıkıntılı süreçte, anlayışlı ve kendilerine el uzatacak ebeveynleri ihtiyaç duyarlar.

Ergenlik dönemi Her insanın yaşadığı duygusal fiziksel ve sosyal yönden zorlandığı zamanlardır. Bu dönem kişiliğin yeniden şekillenmesi çocukluktan çıkıp yetişkinliğe büründüğü dönem olur. Hem çocuklar hem de anne baba için zor bir süreçtir anne babaların ergenlik psikolojisi ve gelişimi hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve bu değişimi normal olarak kabullenmesi, anlayışlı ve sabırlı olması, ergen olan çocuğu ile çatışmaya girmeden sorunların üstesinden gelmesine büyük fayda sağlayacaktır.

Ergenlik dönemi özellikleri

  • Basit olayları problem haline getirirler
  • Yalnız kalmayı tercih ederler
  • Etkinliklerde Ev halkına katılmayı tercih etmezler
  • Bir sivilceyi büyüterek sinirlenirler
  • Kilosu boyu ve görünüşü takıntı haline getirirler
  • Uyarıları göz ardı edip anne babaya ters davranırlar
  • Odalarına kimseyi almak istemezler
  • Giyme vst meraklıdırlar
  • Aniden sinirlenir ve Seminerler nasıl tepki vereceği safta namaz
  • Tedirgin ve güvensiz bir yapıya sahiptirler

Lise dönemine gelmiş ve artık ergenliğe girmiş çocuklar için anne babalar gençliğe ilk adımını attıkları bu dönemde onlarla çatışmak yerine, artık onların bir birey olduğunu düşünüp, yaşadığı psikolojik sıkıntıya gözardı etmeden onlara arkadaş tarzında yaklaşımda bulunmalı ve bu sıkıntıdan kurtarmak için, onu rahatlatacak şekilde el uzatmalıdır. Ders çalışma konusunda baskı yapılmamalı sürekli nasihat veren vazgeçilmelidir. Kesinlikle çocuğa onun için yaptığınız fedakarlıkları dile getirmemeli,i yalnızca sevginizi vermelisiniz. Çocuğu sevgiye duyurduğumuz da ergenlik döneminde ortaya çıkan sevgiyi başka yerde arama davranışına girmez. Ergenlik çağındaki çocuklara hata yaptıkları zamanlarda bile ona olan sevginin değişmediğini hissettirmeli her zaman yanında ve arkasında olduğu söylenmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here