Ergen Çocuklar Olgun Aileler

942

Çocuklarımız en değerli varlığımızdır. Hamilelik döneminden başlar karşı konulamaz sevgimiz. Dünyaya gelirler, biraz büyürler, okula başlarlar ve ergen olurlar. Ne olursa olsun azalmaz onlara karşı sevgimiz. Bazen tam anlamıyla ifade edemeyiz belki sevgimizi ama en iyi ifade etmemiz gereken anın çocuklarımızın ergenlik dönemi olduğunu unutmamalıyız.

Bu dönemi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 10 – 19 yaşları aralığını kapsadığını söylüyor. Araştırmalar bu dönemin gerek hormonlu gıdaların fazlalaşmasından gerek iklimsel faktörlerden kız çocukları için 7 – 8, erkek çocuklar için 9 – 10 yaşına kadar düştüğünü söylüyor. Biyolojik, psikolojik, kişilik ve zihinsel anlamda değişimin bu kadar erken gelmesi çocuklar için gerçekten zor bir durum oluşturmaktadır. Bu zor değişim ve olgunlaşma dönemini çocuğun sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için bu evreden önceki döneminde gayet sağlıklı bir yaşam sürmüş olması gerekmektedir. Vücutta meydana gelen biyolojik ve psikolojik değişiklikler, çocuğunuzun arkadaş ilişkilerindeki kopukluğuna ve yalnızlık hissine zemin hazırlar.

Uzmanlardan edinilen bilgiye göre bu dönemde anne ve babaya düşün en önemli görevi, çocuğunuza karşı anlayışlı olmalı, ona arkadaş olmalı ve kesinlikle bir uzmandan destek almalısınız. Bunun yanı sıra anne ve babalar bir zamanlar kendilerinde bu dönemden geçtiğini unutmadan, çocuklarına karşı bu konuda yeterli bilgi ve donanımı sunmalıdır. Meydana gelen düşünce ve duygu sistemindeki değişimler, aileler tarafından olgunlukla karşılanmalı, çocuklara oluşan duygu ve düşüncelerin artıları eksileri sakince anlatılmalıdır. Sürekli kendini sorgulayan, kendinin farkında olmaya başlayan ve arkadaşları aileden önde tutma, bu dönemin en belirgin özelliklerinden sadece birkaçıdır. Yapılan araştırmalara göre bu dönemde çocuklara karşı gösterilen ilgi ve alaka, çocuğun ileriki yaşantısında nasıl bir birey olacağını etkileyen en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Ergenlik döneminin bu kadar önemli kılınmasının sebebi olarak, aile ilişkilerindeki düzensizlik veya ailenin çocuğuna karşı gerekli özeni göstermemesi sonucu oluşan sinir sistemi bozuk bireylerin yetişmesi olduğunu aktaran araştırmacılar, gerçekleşen birçok ahlaki suçun sıkıntılı geçen bu dönem yüzünden kaynaklandığını belirtiyorlar.

Uzmanların anne ve babalara bu konudaki en önemli önerilerinden bir tanesi de, gelecek yaşantılarında, kalıtsal özelliklerinin yanında yaşanan çevre ve o çevrede görülenleri uygulayacak olan ergen çocuklarının yanında daha dikkatli davranmalarıdır. Anne babanın çocuğa karşı olgun ve olumlu yaklaşımı, bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmak için en önemli unsurdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here