Emlak Bankası Geri Dönüyor

403

2010 yılında kapatılan ve dönemin en gözde bankaları arasında yer alan Emlak Bankası yeniden vatandaşa hizmet vermek üzere faaliyete geçiriliyor. Yapılan yeni yasal düzenlemelerin ardından Emlak Bankası şubelerine yeniden görmemiş ve işlem yapmamız mümkün olacak. Konu hakkında Maliye Bakanı  Ağbal, “Yasal düzenlemenin akabinde, BDDK’ya gerekli başvurular yapılacak” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi plan ve Bütçe Komisyonunda bazı alacakların yasal yapılandırılması konusunda teklif görüşmeleri devam ediyor. Alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin 10. maddesi kabul edildi. Bu maddeye baktığımızda Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi ile Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi, gerekli izinlerin alınmasının ardından tasfiyeden çıkartılacak. Emlak Bankasının tasfiyeden çıkarılmasının üzerine yeni esas sözleşmenin genel kurul tarafından kabul edilinceye kadar tüm yetki ve sorumlulukları ile banka işlemleri yönetim kuruluna geçmiş olacak.

Tasfiyeden çıkan Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketinin yeni esas sözleşmesi Genel Kurul tarafından kabul edilinceye kadar, Tasfiye Kurulunun ilgili mevzuattan ve esas sözleşmeden kaynaklanan tüm yetki ve sorumlulukları ile bankanın tüm iş ve işlemlerinde yetki ve sorumluluk Yönetim Kuruluna geçecek.

Banka, faaliyet izni alıncaya kadar, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte kullanmakta olduğu adreste faaliyetlerini sürdürecek.

Emlak Bankası ile ilgili milletvekillerinden gelen sorulara bakan Naci Ağbal, ‘’ Öncelikli hedefim Emlak Bankasının tahvil sürecinin sonlandırılması ve yeniden bankanın faaliyete geçmesi olduğunu söyledi yasal düzenlemenin ardından BDDK’ya başvuru işlemlerinin gerçekleştirileceğini,ardından Emlak Bankasının Yeniden bankacılık faaliyetleri ne geçerek vatandaşa hizmet vermeye devam edeceğini söyleyen Maliye Bakanı Ağbal, “Şu anda Emlak Bankasını ne özelleştirme gibi bir planımız var ne de sektörel bir bankacılık yapma düşüncesi var” dedi.

Emlak Bankasının marka değeri olan bir banka olduğuna işaret eden Ağbal, “Yönetim Kurulu kendi çalışmaları çerçevesinde hükümetimize bir plan getirecek. O çerçevede bankanın ekonomiye katkı sağlaması için çalışma içinde olacağız.” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here