Elon Musk Yeni Bir Şirket Kurdu

516

Elon Musk Şimdide Bilgisayarlarla İnsan Beyinlerini Bağlamak Amacıyla Yeni Bir Şirket Kurdu

Hepimizin de tanıdığı gibi çağımızın en önemli dehalarından birsi olan Elon Musk, bitmeyen bilim kurgu sevdasıyla gelecekte insanları daha iyi bir konuma getirmek için Neuralink isimli bir şirket açtı.

Milyarder deha, uzay araştırmacısı ve teknoloji girişimcisi olan Elon Musk, bilim kurgu filmlerinden eksik kalmayacak yeni bir projeye imza attı: Beyin ile bilgisayarların arasında bağlantı yapabilmesi için tıbbi araştırmalar gerçekleştirecek Neuralink şirketini kurdu.

Matrix filminde de benzer bir teknolojiyle insan beynine bağlanmaktaydı ve onun aracılığıyla bütün vücuda kadar erişim sağlayan bilgisayarlar, bambaşka bir gerçekliğin kapılarını aralamakta. Benzer konunun geçtiği düzinelerce çizgi roman, film ve anime serisi bulunmakta. Ancak çağımızın en büyük dehalarından Elon Musk ’ın bu girişimleri, tüm bu kurguların gerçeğe aktarılmasının yolunu açacak.

 

Nihai amacın “sinir danteli” olarak bilinen karmaşık bir yapı olduğu söyleniyor. Sonucunda yapay zekaya aktarılabilecek bilinç ve ölümsüzlüğün kapısını aralayabilecek. Musk daha çok yapay zeka hakkında düşüncelere sahip fakat gelecek günlerde düşmanlarımız olması beklenen yapay zekalara karşı durabilmek için kendisini dijital ortama yedeklemek ve tekrar dijital ölümsüzlüğe kavuşmak istediğini kamuoyuna karşı bir kaç kez dile getirmişti.

Neuralink, ilk başta epilepsi ve depresyon tedavisi amacıyla kullanılmak için yerleştirilecek elektrotları üretmekle sorumlu olması planlanıyor. Ayrıca beyinde bulunan elektriksel aktiviteyi düzenleyerek Parkinson gibi modern tıbbın hala çözüm bulamamış olduğu hastalıkları tedavi etmesi amaçlanmakta. Beynin motor korteksine bağlantı yaparak çalışacak sistemler, 10 yıl içinde istenilen hız ve performansa ulaşması için hazırlanacak.

Şirket bir tek Musk tarafından finanse edilecek. Şimdilik üç kişinin işe alındığı söylenmiş olan yeni şirketin çalışanları ise bir yüksek mühendis, bir beyin cerrahı profesörü ve bir beyin uzmanı akademisyeninden oluşmakta.  

Şimdiye kadar benzer girişimler fare ve hamam böceği gibi deneklerin üzerinde birkaç hareketini beyin kortekslerine bağlanarak kontrol etme ile yapılmıştı. Ama Elon Musk bunun çok geride olduğunu düşünerek kolları sıvayıp Neuralink şirketi ile çalışmalara başlamayı amaçlamakta. Bu çalışmalar sonunda neler yaşayacağız bakalım gelecek bize daha neler getirecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here