Ekmeğe Zam Yok

673
ekmege-zam-yok-01-2017

EKMEĞE ZAM YOK…

Son günler sıkça tartışma konusu olan ekmeğe zam yapılacak iddialarına, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik açıklık getirdi.

Bakan Çelik, ’’Bugün itibariyle ekmeğe zam falan söz konusu değil. Federasyon ile birlikte değerlendiriyoruz, ama diğer girdilerde değişim ne oranda olur bunları da federasyon ile konuşarak değerlendirme imkanımız olacaktır’’şeklinde konuştu.

 

BAKANLIK TOPLANTI SALONUNDA ZAM  İLE İLGİLİ BASIN TOPLANTISI…

Bakanlık toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Çelik, ekmek fiyatları, gübre ve nitratlı gübreyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Yaptığı açıklamada son günlerde sıkça tartışma konusu olan ekmek fiyatlarının, haksız bir şekilde gündeme taşındığını belirten Çelik, ’’Türkiye’de yıllık buğday tüketimi 19 milyon 500 ton civarında, üretim ise 2016’yılında 20 milyon 600 ton olarak gerçekleşti. Geçen yıl kurak geçmesine rağmen, üretim ve tüketim sorunsuz bir şekilde rahatlıkla sağlandı, bu yüzden buğday fiyatlarıyla ilgili endişelenecek bir durum söz konusu değildir, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) eylül sonunda başladığı buğday satışlarını hala devam ettirdiğini, buğday satış fiyatlarında geçen yıla oranla herhangi bir artışın gerçekleşmediğini’’açıkladı.

Geçtiğimiz yıla ait olarak stokta yaklaşık 1, 5 ton buğday olduğunu kaydeden Çelik, bunların satışında yüzde 12’lere varan indirimlerin uygulandığına önemle değindi. TMO stoklarında ise bugün itibariyle 2, 5 ton buğday olduğunu açıklayan Bakan, isteyenin istediği kadar alabilme imkanına sahip olduğunu belirtti.

 

 

VATANDAŞIMIZIN BOĞAZINA EKMEĞİ DİZMEYE KALKMAYIN…

Faruk çelik, ’’Kimse milletin sofrasının ayrılmaz bir parçası olan ekmeği vatandaşımızın boğazına dizmeye kalkmasın, vatandaşın yediği ekmek kimsenin ekmek kapısı olamaz’’şeklinde konuştu ve açıklamalarına şöyle devam etti ; ’’TMO’nun ekmeklik buğday satış fiyatlarının kalitesine göre ton başına 800-975 lira değişikliği var. Piyasada Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın ortalama fiyatı ton başına 965 lira, bu yüzden ekmek ve un fiyatlarında herhangi bir artışı gerektirecek bir durum söz konusu değildir’’dedi

Diğer yandan piyasadaki son durumu ve dövizde meydana gelen artışlarına değerlendiren Çelik, gerekli tedbirlerini aldıklarını belirterek, ’’Bugünden itibaren yıllık buğday işletme kapasitesi 20 bin ton’un altında olan un fabrikalarına 90 gün vadeli ve vade farksız buğday satışını başlatmış bulunuyoruz. Bu toplam işletmelerin yüzde 36’sına denk geliyor, sayısal olarak da 243 işletme yapıyor. 1 Ocak 2017’den itibaren ekmek ve ekmek çeşitleri üreten iş yerleri ile ilgili yeni bir uygulama getirdik. İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatını yerel yönetimler veriyordu. 1 Ocak’tan itibaren kayıt belgesini bizden almaları için iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarını getirmeleri gerekiyor. Bu belgeleri getirmeyenlere kayıt belgesi vermiyoruz’’şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here