Eklem Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

397

Genellikle eklem ağrıları yetişkin kişilerde görülmektedir. Kilo, spor ve kazalar sonucunda eklem ağrıları meydana gelmektedir. Hatta psikolojik nedenlerden dolayıda eklemlerimiz ağrımaktadır. Pek çok birbirinden farklı nedenleri bulunmaktadır. Oldukça yaygın olan bu ağrı çeşidi en çok şikayet edilen durumdur.

İnsanlar kemiklerin ve kasların sayesinde hareket etmektedir. Fakat eklemlerde bir o kadar etkili olmaktadır. Oturduğumuzda yada ayakta beklediğimiz zamanlarda vüdumuza destek olması için eklemlerimizi kullanmaktayız. Eklem ağrısı sonucunda vücut hareketlerinde yavaşlamalar meydana gelmektedir.

Eklem Ağrılarının En Yaygın Nedenleri Nelerdir ?

1. Kireçlenme

Eklem ağrılarında em yaygın olarak görülen neden kireçlenmedir. Genellikle orta yaştaki kişilerde görülmektedir. Eklemler arasındaki kıkırdağın yıpranması sonucunda meydana gelmektedir. Kıkırdak yıpranması sonucunda sertlik ve ağrı gibi sonuçlar doğurmaktadır. Hatta erken tedavi yapılmaz ise hareketlilik yavaşlığına neden olmaktadır.

2. Kesecik İltihabı

Diğer adı ile Bursit olarak bilinmektedir. Tendonların korunmasını sağlayan içerisi sıvı dolu olan küçük bir kesedir. Bu küçük kesenin yıpranması sonucunda da tıpkı kireçlenmede olduğu gibi ağrı ve sertlik görülmektedir. Genellikle bunun sebebi aşırı kilo, Spor yapmak için eklemlere fazla yüklenilmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bunun tedavisi 1-2 hafta eklemleri dinlendirilmesi ve doktor yardımı ile tedavi edilmesi sonucunda iyileşebilmektedir.

3. Tendinit

Kaslar ile kemikleri birbirine bağlayan Tendonlardaki iltihaplanma sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda tendonlar esnekliğini kaybederek sertleşmektedir.

4. Eklemlerin Aşırı Derecede kullanılması

Eklemlere fazla yüklenme sonucudna meydana gelmektedir. Düzgün bir şekilde değilde karma karışık egzersiz yapma, masa tenisi ve uzun süre bisiklet sürülmesi eklemleri aşırı derece de kullanmanız demektedir. Bunlar gibi Spor dallarını yapmadan öçnce ilk olarak yavaş bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde eklem ağrıları yaşamanıza neden olacaktır.

Eklem Ağrısı Sebebi ile Doktora Ne zaman Görünmeliyiz ?

Eklem ağrısı başladıktan hemen sonra değilde bir süre bekleyerek doktora gitmeniz daha iyi olacaktır. Ağrının neden olduğunu kendimiz çözmemiz için biraz beklemeliyiz. Eğer ki ağrının neden olduğunu biliyorsak ve neden olan şeyleri yapmayı bıraktığımız halde eklem ağrıları devam ediyorsa doktora giderek görünmeniz iyi olacaktır.

– Bir kaza sonucunda eklemlerde şişlik başlamış ise
– Eklem ağrınız 3 gün içerisinde geçmedi ise
– Nedenini anlamadığınız zaman
– Kilo vermeye başlamadığınız halde aşırı derece de kilo veriyorsanız hiç beklemeden doktora görünmeniz iyi olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here